Hlavní navigace

Práce přesčas a dovolená

• (neregistrovaný) 2001:1ae9:217:----:----:----:----:----

21. 5. 2020 14:26

Dobrý den,
    Ukončil jsem pracovní poměr k 30 dubnu. V posledním měsíci (dubnu) mi zůstalo 23 hodin prescasu. V mzdovém výměru mám uvedené že přesčas se vyplácí průměrnou hodinovou mzdou v uplynulém měsíci... Mzdu mám 22 000. Kč + procento z tržeb firmy jako proměnlivou složku mzdy (každý měsíc byla nějaká částka vyplácena, tedy v reálu byla hrubá mzda cca 29 000 Kč.)
    A nyní dotaz: z jaké částky se počítá mzda pro proplacení prescasu (22 nebo 29 tisíc)?. A v tomto měsíci jsem čerpal 2 dny dovolenou, je správné že mi zaměstnavatel snížil ten příplatek o poměrnou část neodpracovanych dní, tedy o cca 10procent? Částku počítal z 22 000 Kč

• 21. 5. 2020 14:42

Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

Za přesčas náleží mzda a příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku, nikoliv průměrná hodinová mzda dosažená v uplynulém měsíci.
      Mzda za práci přesčas se počítá ze mzdy, která byla sjednána, stanovena nebo určena (22 000).
      Průměrný výdělek se vypočítává z rozhodného období, kterým je, nejde-li o některou z výjimek, předcházející čtvrtletí (zde 1. Q 2020).
      Pravidla pro výpočet průměrného výdělku stanoví zaměstnavatel, stejně tak pravidla pro přiznávání nenárokových složek mzdy. Takže je možné, že se procento z tržeb firmy snižuje za neodpracovanou dobu nebo i z jiných důvodů, nevíme.
      Otázkou také může být, jestli "procenta z tržeb firmy" jsou vůbec odměnou za práci = jestli se vůbec do výpočtu průměrného výdělku zaměstnance zahrnují.

• 21. 5. 2020 14:51

Přezdívka (neregistrovaný) ---.ip6.tmcz.cz

U toho že se snižuje o ty neodpracovane dny podíl na tržbě chápu (tedy když má měsíc 20 pracovních dní pět dní je dovolená a a za celý měsíc náleží 4 000 že dostanu tři) otázka je jestli se stejný postup může použít i u proplacení prescasu

• 21. 5. 2020 17:50

Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Vy jste tu odpověď nepochopil, protože nevíte, jak se počítá hodinový průměrný výdělek pro pracovněprávní účely (to určuje Zákoník práce) a nevíte (a my to také nevíme), které příjmy se v té firmě započítávaly do výdělků, ze kterých se hodinový průměr vypočítává. Započítávají se příjmy, které jsou odměnou za práci. No a my nevíme, zda se ta procenta z tržeb (ta odměna) do těch příjmů pro výpočet hod.průměru zahrnují. To je ta věta od Aion:
      "Otázkou také může být, jestli "procenta z tržeb firmy" jsou vůbec odměnou za práci = jestli se vůbec do výpočtu průměrného výdělku zaměstnance zahrnují."
      Ale v žádné firmě jsem se nesetkala s tím, že toto by se nezahrnovalo a tím by byl hodinový průměr nižší než kdyby se toto zahrnovalo. Nezahrnuje se např. odměna za doporučení (když někdo přivedl nového zaměstnance) nebo stabilizační odměna apod. Ale odměna, která se vypočítávala z tržeb, tedy jak se zaměstnanci snažili, ta se vždycky započítávala.
      Takže: hodinový průměr pro 2. čtvrtletí (kterým je placena např. dovolená) se vypočítá z příjmů v 1. čtvrtletí (které se zahrnou) podělením všech odpracovaných hodin v tom 1. čtvrtletí. A výsledný hodinový průměr se použije ve 2. čtvrtletí. Tímto máte zaplacenou tu dovolenou.
      A ty přesčasové hodiny Vám navýší základní mzdu (pokud jste odměňovaný hodinovkou, tak ta hodinovka x počet odpracovaných hodin, tzn. včetně přesčasových, pokud jste odměňovaný měsíční mzdou, tak se poměrně zvýší ta měsíční mzda) plus k tomu dostanete přesčasový příplatek ve výši: počet přesčasových hodin x nejméně 25% z toho hodinového průměru (nevím, jestli ve firmě máte 25% nebo víc).

• 21. 5. 2020 20:09

Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

Tak v praxi je to celkem běžná záležitost, a protože se jednotliví zaměstnanci na celkových výsledcích firmy nepodílejí, není to odměnou za práci. To na rozdíl od odměny, která odráží pracovní výsledky a pracovní výkonnost konkrétního zaměstnance. Překvapuje mě, že to neznáte, tak mladá nejste a funguje to léta. Pardon.

• 21. 5. 2020 20:37

Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Ty podíly z tržeb zde podle mne nejsou myšleny takto. Jestliže napíšete, že se jednotliví zaměstnanci nepodílejí na celkových výsledcích firmy, vzbuzuje to ve mně představu, že se pohybujete pouze ve velkých firmách, kde je zaměstnanec pouze maličkým kolečkem, který navazuje na práci spousty maličkých koleček a na něj zase navazuje další spousta koleček. Jsou i podniky malé, třeba restaurace, prodejna, kde se jednotliví zaměstnanci přímo podílejí na celkovém výsledku. Co vím, tak odměnami z tržeb se všude nazývaly a nazývají odměny, které podle určených pravidel vycházely z toho, co se utržilo. Mají to třeba prodavači, číšníci, pokojské, kuchaři apod. Někde se sledovaly jednotlivé úseky, prodejny atd., u malé firmy se výše odměn odvíjela od celkových tržeb celého podniku. Málo utržili - malá nebo žádná odměna. Tržby byly vysoké - odměna také. Také velmi běžná záležitost. To byste zase mohla znát ve svých letech Vy :-)

• 21. 5. 2020 20:38

přezdívka (neregistrovaný) ---.ip6.tmcz.cz

Já jsem odpověď v podstatě pochopil, vyplacená zbylá dovolená je vyplacena přesně tak, jak píšete. Můj dotaz směřuje na proplácení přesčasu (pomineme příplatek 25%, víkendy, noc,...)
      Na výplatní pásce je průměr pro náhrady a touto částkou je i proplacena dovolená (do této částky se započítává jak základní mzda tak ty procenta).
      Nyní to, o co mi de jde uvedu na číslech zjednodušeně, principiálně, tedy typově, ne s přesnými čísly:
      základní mzda 20 000 Kč
      Procentuální část 4 000 Kč (za celý měsíc)
      Měsíc 20 dní pracovních
      průměr pro náhrady 150 Kč
      vybrány 2 dny dovolené
      Přesčas 16 hodin
      zbylá dovolená 3 dny

Vyplaceno:
      základní mzda 18 000 Kč
      procentuální část 3 600 Kč
      Vybraná dovolená 2 400 Kč
      Zbylá dovolená 3 600 Kč
      Přesčas 1 800 Kč + procentuální příplatek (25% ze zákona)
      Dle mého úsudku by měl být přesčas proplacen 2 400 Kč + procentuální příplatek, případně 2 000 Kč + procentuální příplatek ale určitě ne 1 800 Kč + procentuální příplatek, je můj úsudek správný?
      Děkuji

• 21. 5. 2020 23:15

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

Aha, jde Vám o mzdu za přesčasové hodiny. Ve Vámi uvedeném příkladu by tomu bylo, jak píšete (v měsíci jste měl odpracovat 20 dní po 8 hodinách, odpracoval jste 18 dní po 8 h a 16 h navíc, máte měsíční mzdu 20000.
      Výpočet: 20000:160hx14­4h=18000(mzda) plus 20000:160hx16(mzda za přesčasové hodiny). Jenže ono záleží na tom, jestli v tom měsíci byly nebo nebyly svátky, které padly na Váš jindy pracovní den (které jste neodpracoval, protože Vám směny odpadky v důsledku svátků). Protože ty hodiny svátků také musíte zahrnout do Vašeho "fondu" v tom měsíci. A už to vyjde jinak:
      20000:176x160=něco přes 18000 (mzda, jsou v ní i ty 2 svátky) plus 20000:176x16=něco přes 1800 (mzda za přesčas). Plus samozřejmě ten přesčasový příplatek plus Kč za dovolenou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).