Hlavní navigace

Práce přečas

  • (neregistrovaný) 2001:1ae9:217:----:----:----:----:----

    22. 5. 2020 21:34

    Mám dva dotazy k práci přesčasu
    1) Pracoval jsem ve svátek (běžně pracuji pouze ve všední dny), za tento den jsem si v tom měsíci vybral náhradní volno, běžně dostávám mzdu 25 000 Kč, je správné že i když jsem pracoval ve svátek (leč jsem si vybral NV) jsem dostal klasicky za ten měsíc 25 000 Kč (a tedy v reálu ještě prodělal v porovnání s běžným dnem (za který jsem vybral NV), jelikož byla zavřená kantýna s dotovaným obědem a navíc jsem musel hledat jiný způsob dopravy jelikož ve svátek k firmě nezajíždí MHD).

    2) lze v pracovní smlouvě napsat že přesčas je placen běžným tarifem (mzda 100 Kč/hod) s přirážkou 10 Kč? (ZP paragraf 114), dle toho jak já chápu tak ne, minimálně 25 % já chápu. Chápu dobře já nebo to má zamněstnavatel v souladu s právem?

    • Dnes 21:37

      Franta (neregistrovaný) ---.ip6.tmcz.cz

      Dobrý den, omlouvám se za formulaci bez oslovení..
      Mám dva dotazy k práci přesčasu, mohl by, prosím, někdo poradit?
      1) Pracoval jsem ve svátek (běžně pracuji pouze ve všední dny), za tento den jsem si v tom měsíci vybral náhradní volno, běžně dostávám mzdu 25 000 Kč, je správné že i když jsem pracoval ve svátek (leč jsem si vybral NV) jsem dostal klasicky za ten měsíc 25 000 Kč (a tedy v reálu ještě prodělal v porovnání s běžným dnem (za který jsem vybral NV), jelikož byla zavřená kantýna s dotovaným obědem a navíc jsem musel hledat jiný způsob dopravy jelikož ve svátek k firmě nezajíždí MHD).

      2) lze v pracovní smlouvě napsat že přesčas je placen běžným tarifem (mzda 100 Kč/hod) s přirážkou 10 Kč? (ZP paragraf 114), dle toho jak já chápu tak ne, minimálně 25 % já chápu. Chápu dobře já nebo to má zamněstnavatel v souladu s právem?

      Děkuji za odpověď

    • Dnes 21:57

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      ad 1.
      Nepíšete, zda svátek připadl na váš obvyklý pracovní den nebo na den nepřetržitého odpočinku v týdnu, ani to, v jakém rozsahu byla práce ve svátek konána. Podle toho, co píšete o mzdě, to vypadá, že svátek připadl na váš obvyklý pracovní den a že práci jste konal nejvýše v rozsahu své obvyklé pracovní směny. Je-li tomu tak, pak vám náležela mzda v rozsahu práce vykonané ve svátek, popř. mzda podle § 115 odst. 3 ZP, jste-li odměňován měsíční mzdou = chybu v odměňování nevidím.
      Pokud jde o stravování, zaměstnavatel má povinnost umožnit zaměstnancům stravování ve všech směnách. V den svátku vám směna odpadla, tudíž zaměstnavatel povinnost umožnit stravování neměl. Předpokládám, že jste byl na den svátku k výkonu práce povolán (tato práce vám byla nařízena), tudíž máte právo na cestovní náhrady jako při pracovní cestě (stravné, náhrada jízdních výdajů). Toto právo byste měl i v případě, pokud zaměstnavatel např. otevřel závodní jídelnu a jídlo vám poskytl.
      ad 2.
      Za práci přesčas náleží mzda příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel nedohodne se zaměstnancem na poskytnutí NV místo příplatku. Rozhodující není to, že je sjednáno v PS, ale to, jak zaměstnavatel platí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).