Hlavní navigace

výpověď při fúzi zaměstnavatele

 • (neregistrovaný) 194.213.199.---

  26. 6. 2020 8:22

  Dobrý den,
  zajímá mě jak je to s výpovědí a odstupným při fúzi zaměstnavatele. Dočetl jsem se, že mohu podat výpověď sám a mít nárok na odstupné v případě , že se zhorší pracovní podmínky. Dá se do těchto podmínek počítat snížení platu, nebo překážka ze strany zaměstnavatele a následný pobyt doma na 60% průměrné mzdy. Popř. nabírání národnostních menšin do řad zaměstnanců.Předem děkuji za odpověď

  • 26. 6. 2020 11:52

   MaT (neregistrovaný) 88.146.201.---

   Z vašeho dotazu dovozuji, že k fúzi už došlo a byl uplatněno ustanovení o přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů dle § 338 zákoníku práce, které ve druhém odstavci říká, že práva a povinnosti přecházejí v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele.

   Pokud se vám podmínky nezdají, tak máte právo ve lhůtě 2 měsíců od nabytí účinnosti přechodu práv a povinností dát výpověď (tu tedy můžete dát vždy) a domáhat se u soudu určení, že k rozvázání pracovního poměru došlo z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek - ovšem v souvislosti s přechodem práv a povinností - viz § 339a Zákoníku práce. Automaticky bez soudu to ovšem nefunguje.

   Soud může rozhodnout jakkoliv - to je takový jejich zvyk. Osobně se domnívám, že snížení mzdy by asi mohlo být za zhoršení považováno, u překážka za 60 % už si tím nejsem vůbec jist a s nabíráním národnostních menšin na nikoho vůbec nechoďte, protože byste mohl mít problémy vy sám. To v žádném případě soud ani nikdo soudný uznat nemůže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).