Hlavní navigace

OSVČ a výdaje paušálem

  • (neregistrovaný) 128.0.189.---

    26. 6. 2020 10:53

    Dobrý den, jsem OSVČ a vedu si daňovou evidenci. V DPFO si uplatňuji 60% paušál (výdaje). Mohu si v tomto případě uplatnit slevu na poplatníka a úlevu na dítě?

    • 26. 6. 2020 12:02

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      V současné době i poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů podle odst. 7) § 7 Zákona o daních z příjmů a který vede podle odst. 8) § 7 ZDP "záznamy o příjmech podle odstavce 7 a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti", může uplatňovat nejen slevu na poplatníka, ale i daňové zvýhodnění na dítě.
      K daňovému zvýhodnění na dítě, resp. k uplatnění daňového bonusu - musíte mít roční příjmy podle § 6 nebo § 7 ZDP alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy.

      Zjednodušeně řečeno - zda uplatňujete skutečné výdaje nebo výdaje procentem z příjmů není pro toto důležité. Slevu na poplatníka můžete uplatnit vždy. Daňové zvýhodnění na dítě můžete uplatnit, pokud je jinak nárok (neuplatňuje jiná osoba atd.) také. Jen pokud by se daňové zvýhodnění mělo "přehoupnout" do daňového bonusu, musíte mít odpovídající příjmy / odst. 4) § 35c ZDP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).