Hlavní navigace

Prominutí pojistného

 • 78.108.157.---

  15. 7. 2020 19:30

  Dobrý den,
  potřebuji poradit jestli uvažuji správně.
  zaměstnavatel má nárok na prominutí pojistného, splňuje obě podmínky
  k 31.3. má jednoho zaměstnance, k 30.6. má zaměstnance, který není ve výpovědní lhůtě.
  v březnu vym. základ 14.391.
  v červnu vyměřovací základ 16788.
  za červen pojistné zaměstnanec 1092,- zaměstnavatel 4164,-/má být prominuto.
  Na přehled tedy uvedu úhrn vym. základu 16788, pojistné za zaměstnance 1092 a za zaměstnavatele uvedu 0, a zaměstnavatel do 20.7. uhradí 1092.
  Když mám přehled odeslaný, dalo by se to opravit pouze opravou mzdy a poslat přehled opravný s uplatněném prominutí pojistného.
  Moc děkuji za pomoc.
  Ilča

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 7. 2020 21:57

   IvanaB (neregistrovaný) 31.47.97.---

   Bohužel, pokud už máte za červen odevzdaný řádný přehled za 6/2020, tak snížení nemůžete uplatnit zpětně podáním opravného přehledu...

   "Snížení vyměřovacího základu zaměstnavatele uplatňuje zaměstnavatel na přehledu za příslušný kalendářní měsíc, přičemž vedle stávajících vykazovaných údajů vykáže také svůj snížený vyměřovací základ, ze kterého vypočte pojistné za zaměstnavatele. Splnění podmínek pro uplatnění posuzuje zaměstnavatel sám. Toto snížení nelze uplatnit zpětně, to znamená, že zaměstnavatel může uplatnit toto snížení na přehledu, který řádně podá. Zaměstnavatel, který již přehled podal, aniž by na něm snížení uplatnil, nemůže dodatečně uplatnit snížení tím, že podá nový přehled. A obdobně nelze dodatečně uplatnit vyšší snížení vyměřovacího základu zaměstnavatele, pokud zaměstnavatel dodatečně zjistí, že mohl uplatnit vyšší snížení, popř. že vyměřovací základ konkrétního zaměstnance byl ve skutečnosti vyšší, než o který snížil zaměstnavatel svůj vyměřovací základ."

  • 16. 7. 2020 8:02

   vladík

   Některé OSSZ to vidí trochu jinak:

   1) S ohledem na vývoj judikatury nejvyšších soudních instancí v posledních letech není možné pokládat pracovní smlouvy podepsané jediným společníkem (jednatelem) s.r.o. na jedné straně a toutéž osobou v postavení zaměstnance na straně druhé bez dalšího za neplatné pro střet zájmů jednajících osob. V konkrétním případě by bylo třeba zkoumat obsah pracovní smlouvy, přihlédnout ke konkrétním skutkovým okolnostem případu. Z tohoto důvodu může být plně v souladu se zákonem č. 300/2020 Sb., zohlední-li zaměstnavatelská společnost dotčený pracovní poměr pro účely aplikace ustanovení § 2 odst. 1 písm. a) a b) zákona č. 300/2020 Sb. a vyměřovací základ z tohoto pracovního poměru zahrne podle § 2 odst. 1 písm. c) téhož zákona do úhrnu vyměřovacích základů, o které zaměstnavatel může snížit svůj vyměřovací základ.

   2) K nemožnosti zpětného snížení vyměřovacího základu upravené v ust. § 4 odst. 2 zákona č. 300/2020 Sb. bude ČSSZ na podkladě výkladové instrukce nadřízeného Ministerstva práce a sociálních věcí přistupovat shodně s tím, jak jste sám načrtl. Tzn. že podá-li zaměstnavatel do dne, do kterého má být odvedeno pojistné (za srpen půjde o 21. 9.) tzv. opravný přehled, na němž oproti původnímu přehledu s vyměřovacím základem pouze podle § 5a zákona o pojistném uvede snížený vyměřovací základ, nepůjde o situaci, která by kolidovala s citovaným ustanovením § 4 odst. 2 zákona č. 300/2020 Sb. Totéž platí, pokud byl na původním přehledu již uveden snížený vyměřovací základ a na tzv. opravném přehledu bude snížený vyměřovací základ uveden v nižší částce.

   S pozdravem

   Mgr. Vít Georgián
   právník oddělení pojistného a pohledávek (332) odbor pojistného, OSVČ a kontroly

  • 16. 7. 2020 10:06

   . (neregistrovaný) 5.181.92.---

   Nejen některé OSSZ, ale i na stránkách MPSV jsou "příznivější" informace, než které do své odpovědi opsala IvanaB

   stránky Ministerstva práce a sociálních věcí
   Antivirus - podpora zaměstnanosti
   Antivirus C
   NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K PROMÍJENÍ POJISTNÉHO
   https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus
   .......

  • 16. 7. 2020 12:46

   IvanaB (neregistrovaný) 31.47.97.---

   Omlouvám se, ale tento dokument dorazil firmě přímo ze sociálky do datovek. Nechápu, jak mohou poskytovat takového informace, když je nato více názorů a ministerstvo uvádí také něco jiného...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).