Hlavní navigace

DPN - pracovní úraz

  • (neregistrovaný) 90.179.72.---

    31. 7. 2020 15:07

    Dobrý den. V případě prac. úrazu zaměstnance a je na DPN se náhrada počítá jinak - je pravda že ve 100% výši jako kdyby chodil do práce? děkuji- ještě jsem se nesetkala.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 7. 2020 21:50

      iva.

      Náhrada podle § 192 zákoníku práce se počítá stejně, jako u "normální" nemoci. To, co myslíte Vy, je náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a zákoníku práce.
      Zjednodušeně řečeno: průměrný výdělek mínus náhrada mzdy podle § 192 ZP mínus nemocenské od OSSZ = ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti.
      Při zjišťování průměrného výdělku pozor na § 271m zákoníku práce - srovnejte průměrný výdělek aktuální a za předcházející kal. rok.
      Nemůžete prostě jen tak vzít náhradu podle § 192 ZP a vyplatit ji jako 100 %.
      Plus platíte další náklady spojené s úrazem, například bolestné apod. - tady v historii najdete spoustu informací, nebudu zabíhat do podrobností, protože tak dotaz nezněl, ale považuji za podstatné to uvést.

    • 1. 8. 2020 8:36

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.146.broadband5.iol.cz

      Na dotaz vám odpověděla iva. Jen doplním, že náhrada za ztrátu na výdělku může být ze zákoníkem práce stanovených důvodů krácena, a to až na nulu. Tedy neplatí automaticky, že příjem je prakticky stejný jako když se chodí do práce, ani z tohoto úhlu pohledu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).