Hlavní navigace

Nrpodepsane prohlášení a povinnost podat priznani

 • (neregistrovaný) 46.135.71.---

  11. 8. 2020 17:37

  Dobrý den, dotaz.. teď jsem narazila v diskuzi na koment, že když nepodepíše prohlášení u Hpp má povinnost podat přiznání k dani? Já si myslela, že je to pouze u souběhu příjmů. Sleva na poplatníka je možnost, ne povinnost. Nebo se pletu? / samozřejmě je to nevýhodné nepodat, ale není povinnen/ Děkuji za rady

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 8. 2020 17:45

   Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

   Má příjem daněný zálohovou daní a nepodepsané prohlášení poplatníka. Pokud nemá méně než 15.000,- za rok, má povinnost podat DP.

   § 38g

  • 12. 8. 2020 7:48

   iva.

   Podstatná není sleva na poplatníka, ale PODEPSANÉ/NEPO­DEPSANÉ Prohlášení. Může mít podepsané prohlášení a slevu na poplatníka měsíčně neuplatňovat. Naopak nelze uplatnit slevu na poplatníka, pokud nemá podepsané Prohlášení.
   Jedním z případů povinnosti podat DP je například náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti z titulu pracovního úrazu, kterou vyplácí Kooperativa/Česká poj. - to je zálohová daň bez podepsaného prohlášení a zaměstnanec se dostává do situace, kdy je POVINEN podat daňové přiznáním, ačkoli se do této situace dostal "jako slepý k houslím". ZDP § 38g odst. 2:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).