Hlavní navigace

Podklady pro Rodičovský příspěvek - otec

 • (neregistrovaný) 89.24.212.---

  13. 8. 2020 7:43

  Dobrý den,
  manželka zaměstnance porodila v červenci (nemá zaměstnavatele, byla na úřadu práce). Aby si mohli určit délku čerpání rodičovského příspěvku, uvedu údaje o započitatelném příjmu manžela v rozhodném období od 1.7.2019-30.6.2020 na tiskopise Příloha k žádosti o dávku a zaškrtnu Penežitou pomoc v mateřství a odešlu na OSSZ?
  Dále mi ještě donesl vyplněný gynekologem tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Bod B Žádost o dávku - vyplní pojištěnka - tam se také v tomto případě něco vyplňuje. A odesílá na OSSZ?
  Rodičovský příspěvek přece vyplácí úřad práce a v tomto případě to bude ode dne porodu, ne?
  Děkuji moc za objasnění.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 8. 2020 11:45

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Předpokládám, že manželka nemohla žádat o PPM v ochranné době po skončení svého pracovního poměru, protože v ochranné době nebyla, takže nezbývá, než aby požádala o rodičovský příspěvek. Pokud je to tak, tak manželovi vystavíte Přílohu s těmi výdělky, rozhodné období 7/19 - 6/20, jak píšete. Je jedno, co tam zaškrtnete, protože jde o to, aby mu vypočítali denní VZ, ze kterého se bude odvíjet měsíční výše rodičáku. S tímto půjdou na OSSZ, kde vypočítají denní VZ a s tím výpočtem a s vyplněnou žádostí a s doklady půjdou na ÚP, na oddělení dávek státní sociální podpory žádat o rodičák (nebo tu žádost vyplní až tam).
   Žádost o PPM by manželka dávala do svého zaměstnání, kdyby zaměstnaná byla, nebo do bývalého zaměstnání, pokud by na PPM nastupovala v ochranné době po skončení tohoto zaměstnání. Pak by měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a o rodičák by žádala až potom. Nebyla náhodou v ochranné době?

  • 13. 8. 2020 13:20

   KK64 (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Děkuji za objasnění. Manželka po pobírání RP na předešlé dítě byla v evidenci úřadu práce. Takže nebyla v ochranné době a mělo by to tedy být, tak jak píšete.
   Ještě jednou děkuji za Váš čas a ochotu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).