Hlavní navigace

Návrat z rodičovské

 • (neregistrovaný) 52.28.189.---

  20. 8. 2020 9:16

  Dobrý den,
  vrací se nám po rodičovské dovolené pracovnice a již předem nám sdělila, že nemůže vykonávat pracovní pozici na směny, chtěla by pouze ranní směnu, což v našem provozu není zcela možné....musíme ji vyhovět a jaké možnosti máme...

  a druhý dotaz - jak je to prosím s výši mzdy po návratu z rodičovské dovolené...musí se nějak dorovnat do mzdy obvyklé ostatních zaměstnanců a kolegů na stejné pracovní pozici?

  moc děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 8. 2020 12:07

   Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

   Žádosti o úpravu PD jste v tomto případě povinni vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Tyto důvody musí existovat objektivně, nestačí, budete-li je jenom tvrdit.
   Budu předpokládat, že jste již dříve stanovili požadavky na výkon každého jednotlivého vykonávaného druhu práce, v tomto případě se jedná požadavek spočívající ve výkonu práce ve vícesměnném pracovním režimu. Pokud zaměstnanec bez zavinění zaměstnavatele tyto požadavky nesplňuje, je naplněn výpovědní důvod podle ust. § 52 písm. f) ZP.
   Pokud jde o mzdu, jste povinni respektovat částku zaručené mzdy přiřazené jednotlivým skupinám prací. To, co zaručenou mzdu převyšuje, se může u jednotlivých zaměstnanců lišit, protože tato suma odráží pracovní výsledky, pracovní výkonnost, popř. do budoucna očekávání zaměstnavatele ohledně těchto hledisek. Takže nikoliv dorovnat mzdu do mzdy obvyklé u jiných zaměstnanců, ale do zaručené mzdy, popřípadě zvážit celkovou výši mzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).