Hlavní navigace

Kratší pracovní doba a přesčas

  • (neregistrovaný) 94.74.220.---

    1. 9. 2020 12:33

    Prosím o radu. Náš zaměstnanec má kratší pracovní dobu 6 hodin denně, pondělí až pátek. Tento měsíc měl v jednom týdnu celkem odpracováno 36 hodin, z toho ve čtvtek 9 hodin. Zaměstnanec si myslí, že ta 1 hodina ve čtvrtek je práce přesčas, já bych řekla, že to přesčas není, když za celý týden nenapracoval více jak 40 hodin. Poradíte, co je správně?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2020 14:12

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Zákoník práce § 78

      i) prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn.
      U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. Prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).