Hlavní navigace

Úmrtí OSVČ po skončení podnikatelské činnosti

  • (neregistrovaný) 37.221.250.---

    1. 9. 2020 14:44

    OSVČ ukončil činnost ke 30.6.2020. Dne 24.7.2020 zemřel. Daňové přiznání bude podávat
    jeho pozůstalá dcera k 23. 7.2020. Měl zásoby a neodepsaný hmotný majetek.
    Znamená to tedy, že se v tomto daňovém přiznání dodaní zásoby a odečte 1/2 odpisů + zůstatková cena majetku? Další daňové přiznání po skončení dědického řízení se
    v tomto případě již nemusí podávat?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2020 16:17

      Emil2 (neregistrovaný) ---.209.broadband3.iol.cz

      Odpis uplatní ve výši 1/2, zůstatková cena nic neovlivňuje. Do přiznání zahrne všechny příjmy a výdaje podle § 6 až 10 od 1.1. do 23.7. a protože zemřel až po ukončení činnosti, upraví základ daně podle § 23 odst. 8 písm b), bod podle situace. Do 3 měsíců ode dne smrti podá řádné daňové přiznání k dani z příjmu, silniční dani a případně k DPH (to je na samostatnou kapitolku); následně podá do 1 měsíce i přehled pro zdravotní pojišťovnu, přehled pro sociálku podávat nemusí, ale může. Do 30 dnů po skončení dědického řízení podá řádné daňové přiznání za období od 24.7. do dne předcházejícího dni skončení řízení o dědictví nebo oznámí správci daně, že nevznikla daňová povinnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).