Hlavní navigace

Praxe učně

  • (neregistrovaný) 81.200.56.---

    2. 9. 2020 13:57

    Dobrý den,

    ráda bych Vás požádala o radu: manžel OSVČ, instalatér, topenář, uzavřel smlouvu s učilištěm na praxi učně 2. ročníku na celý školní rok 20/21 – týden škola týden, praxe. Platit ho budeme my, vedeme daňovou evidenci.
    Jak je to prosím s odměnou učně - musíme s učněm uzavřít DPP? Nebo můžeme měsíční odměnu učně evidovat rovnou do výdajů? Měl by učeň podepsat prohlášení poplatníka nebo stačí jako podklad smlouva se školou o rozsahu práce?
    Ještě bych se ráda zeptala, zda je nutná registrace na finančním úřadě?

    Mnohokrát děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 9. 2020 11:00

      iva.

      Na odměňování učně, když máte sepsanou smlouvu se školou, není důvod sepisovat DPP - řeší to přímo školský zákon č. 561/2004 Sb. - § 122. Za produktivní činnost musí dostat nejméně 30 % minimální mzdy.
      Odměna musí proběhnout mzdovou agendou - je to příjem podle § 6 odst. 9 písm. l) a i když je od daně osvobozený, musíte k němu podle § 38j odst. 1 vést mzdový list.
      Z odměny učně se neplatí zdravotní ani sociální pojištění.
      A pokud se nezměnily podmínky, je to daňově uznatelný náklad (nedělám účetnicví, jen mzdovou agendu).

    • 3. 9. 2020 21:41

      bez přezdívky

      Ještě dodám - o prázdninách nejde o odměnu učně, na prázdniovou práci by měl mít sepsanou dohodu. Sráží se určitě daň.

    • 7. 9. 2020 9:46

      Petra Š. (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

      Moc děkuji za pomoc a vysvětlení.
      Ještě bych se ráda zeptala - má manžel jako OSVČ nějaké povinnosti, pokud vezme studenta na praxi? Mám na mysli např. registrace na FO jako pláce daně z příjmů ze závislé činnosti?
      Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).