Přímou a nepřímou diskriminaci definuje § 2 odst.3 antidiskriminačniho zákona.
Podle § 10 antidiskriminačního zákona má diskriminovaná osoba právo obrátit se v takových záležitostech na soud, a to včetně právana přiměřené zadostiučinění.
Pokud by byla v důsledku diskriminace ve značné míře snížena dobrá pověst nebo důstojnost osoby nebo její vážnost ve společnosti, má rovněž právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích.
Osobní uráňky, ponižování lidské důstojnosti a jiné hrubé jednání je možné rovněž klasifikovat jako přestupek proti občanskému soužití (viz § I22 zákona č. 12812000 Sb., o obcích).
V případě potvrzení mobbingu a bossingu budou \ryvozeny pracovně právní důsledky jako např.: upozomění na porušení povinností vyplyvajícíchzprávních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané ptáci
o Nepřiznání plné výše prémie
o odvolání z funkce (v případě vedoucího zaměstnance)
o ukončení pracovního poměru
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
16. 9. 2020 7:49
Dobrý den, prosím o radu. Máme zaměstnance u kterého jsme zjistili, že se vůči ostatním zaměstnacům ze směny chová velice sprostě- vulgární napadání, celkově velmi negativní přístup k pracovním úkolům - úkol sice splní, ale s velkými slovními průpovídkami, ženy na směně uráží,celkově vyvolává negativní pracovní atmosféru.
Můžeme mu nějakým stylem vytknout jeho chování a upozornit ,že pokud bude i nadále takto pokračovat,že se s ním rozloučíme. Lze to nějak dle zákoníku práce?
Děkuji moc za rady.