Hlavní navigace

Důkazní prostředky při dodání zboží do JČS

 • (neregistrovaný) 46.13.38.---

  17. 9. 2020 11:21

  Dobrý den, novela zákona o DPH od 1.9.2020 - důkazní prostředky pro osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu. Prosím o stručné vysvětlení.
  Př. pořizovatel z JČS nakoupil v ČR zboží od plátce poskytne prodávajícímu DIČ a jako důkazní prostředek pro osvobození daně zašle potvrzení(do 10-ti dnů), že zboží bylo přepraveno na Slovensko -uvedená přesná adresa, údaje o pořizovateli, datum, osoba která zboží přepravila (osobně pořizovatel-firemním vozidlem). Tak to bylo i doposud. Nyní se píše, že je nutné mít 2 důkazní prostředky. Nevím, děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2020 13:48

   dotaz88 (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Děkuji za odkaz, moc hezky vysvětlené. Na závěr se dole píše ...alespoň 2 důkazy uvedené výše. A které to jsou v případě, že dopravu uskutečňuje kupující? Já vidím pouze jeden a to písemné potvrzení jako dosud.

   ...Prokazování přepravy zboží do jiného členského státu (JČS)
   Pro účely osvobození se má za to, že zboží bylo přepraveno do JČS, stanoví-li tak přímo použitelný předpis EU (prováděcí nařízení EU č. 282/2011, článek 45a):

   a) v případě, že přepravu uskutečňuje prodávající:
   – povinnost předložit alespoň 2 důkazy, oba z 1. skupiny nebo jeden z 1. skupiny a druhý z 2. skupiny,
   – důkazy nesmí být vypracovány dodavatelem ani odběratelem a nesmí si protiřečit,
   – 1. skupina: podepsaný doklad nebo nákladní list CMR, náložný list, faktura za leteckou dopravu, faktura od dopravce zboží
   – 2. skupina: pojistka přepravy, bankovní výpis o platbě za přepravu, potvrzení skladovatele o přijetí na sklad v JČS, úřední potvrzení o ukončení přepravy (např. notářem),
   b) v případě, že přepravu uskutečňuje kupující:
   – prodávající má písemné potvrzení od kupujícího, že zboží bylo odesláno nebo přepraveno jím nebo jím zmocněnou třetí osobou s uvedením JČS nejpozději 10. den následujícího měsíce po dodání zboží (potvrzení obsahuje: jméno a adresu kupujícího, množství a druh zboží, datum a místo ukončení přepravy, identifikaci dopravního prostředku, totožnost fyzické osoby přijímající zboží za kupujícího)
   a
   – alespoň 2 důkazy uvedené výše.

   Děkuji. Hezký den

  • 17. 9. 2020 13:54

   Jana N. (neregistrovaný) ---.precheza.cz

   kupující zajišťuje, tak písemní potvrzení od kupujícího + 2 doklady uvedené výše z a)

  • 17. 9. 2020 14:00

   dotaz88 (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   Můžu doložit ještě podepsaný dodací list o osobním převzetí zboží, nic víc nemám.

  • 17. 9. 2020 16:20

   Lenka Fu. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

   A toto vyjmenované se týká i případů, kdy prodávající doveze zboží svým vlastním firemním vozidlem? U většiny vyjmenovaných si nedokážu představit, jak je vůbec obstarat (např. doklad vystavený jinou osobou než kupujícím nebo prodávajícím). Máme potvrzené přepravní doklady a dodací listy. Myslela jsem si, že výše uvedené platí pro prodej přes sklad a ne pro přímé dodávky.

  • 23. 9. 2020 16:07

   JirkaZ (neregistrovaný) ---.sta.ji.cz

   Jiná osoba není nijak definovaná, takže to může být banka, ale třeba i firma zajištující ostrahu u zákazníka. Ke kuriózním bude patřit starosta obce, kam zásilka dorazila, notář apod.

   Ale případ, kdy si zákazník zboží odváží vlastním autem, nelze žádným důkazem podle tohoto předpisu doložit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).