Hlavní navigace

Doručení písemnosti - zrušení pracovního poměru

  • (neregistrovaný) 31.192.66.---

    23. 9. 2020 10:52

    Dobrý den, jak je to prosím s doručením Oznámení o zrušení pracovního poměru zasílaného prostřednictvím pošty?
    Když ukončím zaměstnance např. k dnešnímu dat 23.9. odhlašuju ho na OSSZ a ZP k tomuto datu? Podle § 336
    4) Povinnost zaměstnavatele doručit písemnost je splněna, jakmile zaměstnanec písemnost převezme. Jestliže si zaměstnanec písemnost (odstavec 3) nevyzvedne do 15 dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty; tato nedoručená písemnost se odesílajícímu zaměstnavateli vrátí. Jestliže zaměstnanec doručení písemnosti prostřednictvím provozovatele poštovních služeb znemožní tím, že poštovní zásilku obsahující písemnost odmítne převzít nebo neposkytne součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo. Zaměstnanec musí být doručovatelem poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti.
    Je to tak správně nebo můžu člověka ukončit až opravdu převezme písemnost nebo se nám vrátí, že nešlo doručit?
    Děkuji za rady N.

    • 23. 9. 2020 11:20

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Nepíšete, o jaký způsob zrušení PP se jedná, ale ať je to ve zkušební době, nebo okamžité zrušení PP, tak PP se neruší "ke dni", ale končí doručením příslušné písemnosti (není-li ve zrušení ve zkušební době uveden den pozdější).
      Přednostně se musíte pokusit doručit na pracoviště, teprve není-li to možné, můžete přikročit k doručení prostřednictví provozovatele poštovních služeb.
      Rozhodující je, kterého dne nastanou účinky doručení - kdy převezme, odmítne převzít, uplyne 15. den úložní lhůty, doručení zmaří apod.
      Den, kdy se písemnost vrátí zaměstnavateli, je bez jakékoliv relevance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).