Hlavní navigace

Nařízení dvousměnného provozu

 • (neregistrovaný) 185.243.172.---

  26. 9. 2020 7:40

  Dobrý den. Prosím musím přistoupit na změnu pracovní doby? Zaměstnavatel nařídil zaměstnancům skladu dočasně dvousměnný provoz. Jako důvod uvádí současnou situaci a že si firma nemůže dovolit uzavření skladu z důvodu karantény. Ve smlouvě je uveden 40ti hodinový pracovní týden a vnitřním předpisem přímo od kolika do kolika je ve firmě pracovní doba. Chodit na ranní/odpolední směny mě vůbec nevyhovuje. Můžu to odmítnout i bez vážného důvodu?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2020 12:18

   Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

   Rozhodování o pracovní době a jejím rozvržení a dalších souvislostech náleží zaměstnavateli, který o obsahu svého zaměstnance informuje (třeba i v pracovní smlouvě). Tato jeho kompetence navazuje na jeho oprávnění výkon práce organizovat (koneckonců ji také platí).
   I zaměstnavatel (nemoudrý), který délku stanovené týdenní pracovní doby se zaměstnancem sjednává, ačkoliv by mohl a měl o ní rozhodnout sám, bez spoluúčasti zaměstnance, může její délku a další souvislosti změnit, a to tak, že změní nebo nově vyhlásí požadavky na výkon daného druhu. Pokud je zaměstnanec bez zavinění zaměstnavatele nesplňuje, je naplněn výpovědní důvod podle § 52 f) ZP.
   Pečujete-li o dítě mladší 15 let, jste-li těhotná nebo prokážete-li, že pečujete převážně sama dlouhodobě o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, III nebo IV, máte možnost zaměstnavatele požádat o jinou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Obávám se, že si zaměstnavatel v dnešní situaci vážné provozní důvody obhájí, a že i v těchto případech ev. využije výpovědi z pracovního poměru v případě, že se jeho rozhodnutí nepodvolíte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).