Hlavní navigace

Odstupné

  • (neregistrovaný) 90.180.17.---

    30. 9. 2020 16:14

    Dobrý den, prosím o radu zkušené mzdové účetní. Jeden zaměstnavatel převzal od druhého zaměstnavatele zaměstnance. U nového zaměstnavatele je nyní necelý 1 rok. Pokud by zůstal u prvního zaměstnavatele, tak by to byly celkem 2 roky a 4 měsíce. Nyní chce nový zaměstnavatel dát tomu zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost (méně zakázek). Jedná se mi o odstupné. Bude mít nárok na odstupné jednonásobku průměrné mzdy nebo trojnásobku průměrné mzdy? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2020 12:24

      dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Pak nechápu, co řešíte. Výše odstupného se odvozuje od délky trvání pracovního poměru.

    • 1. 10. 2020 12:26

      dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Odstupné
      § 67

      (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

      a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

      b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

      c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

      d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

      Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

      Takže, pokud u prvního zaměstnavatele nebyl PP ukončen a u druhé uzavřen nový, tak berete dobu od vzniku pracovního poměru, tedy od kdy byl sjednán pracovní poměr.

    • 1. 10. 2020 15:19

      Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

      Nejsem si jistá, zda H. dobře pochopil(a) dotaz na trvání pracovního poměru. Takže upřesňující dotaz pro H.: ten druhý zaměstnavatel převzal zaměstnance od toho prvního zaměstnavatele se všemi jeho právy a povinnostmi? Čili u toho zaměstnance máte uvedený datum nástupu (začátek pracovního poměru) od tehdy, kdy nastoupil k tomu prvnímu zaměstnavateli?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).