Hlavní navigace

Běžné vs. dlužné výživné

  • (neregistrovaný) 83.208.5.---

    1. 10. 2020 15:43

    Dobrý den, pomohli byste mi, prosím, rozmotat srážky na běžné a dlužné výživné? Exekuce na obě přišly ve stejný den, takže budu srážet poměrem. jedna třetine je 880,-. Z první třetiny dám 880 na běžné výživné, ale jak vypočítám poměr na zbytek běžného (1.120) a dlužného už nejsem schopna vypočítat. Poradíte, prosím?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2020 16:10

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Ne, výživné má v druhé třetině výjimku. Předběhne všechny přednostní exekuce a sráží se v pořadí: 1. běžné výživné, 2. dlužné výživné a pak ostatní přednostní exekuce. Poměr budete řešit v případě, že platí alimenty na víc dětí. Potom dlužné výživné hradíte podle stejného poměru, v jakém je stanoveno běžné výživné.

      Má ještě jiné exekuce s lepším pořadím?

    • 2. 10. 2020 7:33

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      V tom případě srážíte dvě třetiny na výživné. Pokud je běžné výživné stanoveno vyšší, bude dlužné výživné narůstat.

    • 2. 10. 2020 8:38

      5432 (neregistrovaný) ---.5.broadband2.iol.cz

      Paní Líbo, jak to myslíte? respektive situace se má takto: Běžné výživné je na 1. dítě 2.000 (exekuce). Na 2. dítě je exekuce na pouze na dlužné výživné, v celkové výši 100.000. Obě exekuce přišly najednou. jedna třetina je 880 Kč (malá mzda). Takže jestli to chápu správně, tak na BV použiji 880 z II.třetiny, ale co ta první? tu musím nějak poměrově rozdělit, ne? Moc děkuji za pomoc

    • 2. 10. 2020 9:27

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Máte pravdu, § 280 řeší jen druhou třetinu. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by dlužné výživné bylo na dítě, které už běžné výživné nedostává. Já osobně bych poslala na běžné výživné i první třetinu, ale nejsem si jistá, že je to tak podle OSŘ.

      Snad se ozve někdo, kdo tomu líp rozumí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).