Hlavní navigace

DPP a odměna po ukončení

  • (neregistrovaný) 83.208.5.---

    19. 10. 2020 10:49

    Dobrý den, zamec měl DPP 1.1.-31.12.2019. V 11/2019 příjem 15.000. v 12/2019 příjem 4.000, takže na ZP odhlášen 30.11.2019. Na SP odhlášen 31.12.2019. V 01/2020 příjem po ukončení ve výši 7.000. takže těch 7.000 by mělo být příjmem do 12/2019, kdy to dá celkem 11.000. Znamená to, že v 12/2019 byl pojištěn a musím ho na ZP přhlásit na 12/2019?
    děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2020 7:40

      5432 (neregistrovaný) ---.5.broadband2.iol.cz

      Dobrý den, nikdo neví, prosím? Našla jsem všude v zákoněch a na webu, že příjem po ukončení dohody musím vždy přičíst k poslednímu měsíci, kdy dohoda trvala. Volala jsem na VZP a sama pracovnice vůbec nevěděla, říkala, že si myslí, že se to sčítat nemá a zamec není od 1.12. pojištěný. že v 01/2020 měl pouze pojistný příjem :(

    • 20. 10. 2020 8:30

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Co se týká zdravotního pojištění, tak i tato osoba byla a v prosinci zdravotně pojištěna. Kdy vzniká a kdy zaniká zdravotní pojištění je popsáno v zákoně o veřejném zdravotním pojištění v § 3.
      Podle mne je jenom otázkou, v jaké výši mělo být za prosinec odvedeno zdravotní pojištění. A zákon jasně stanoví, že pojištěnec je plátcem pojistného, pokud
      u osoby na DPP úhrn příjmů dosáhl příjmu ve výši částky 3.000,- .
      Započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnavatelem až po skončení dohody o provedení práce se považuje za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž tato dohoda skončila.
      Tak že jestli měla v prosinci 4.000,- a v lednu 7.000,- tak mělo být odvedeno ZP minimálně z částky 11.000,- Kč.
      Jak bylo ZP odvedeno v měsíci 12/2019 a 1/2020?
      Jedná se osobu, za kterou je plátcem ZP stát?
      Měla tato osoba v uvedených měsících ještě jiný příjem ze kterého měla odvedeno minimální ZP?

    • 21. 10. 2020 11:45

      aki (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

      Dobrý den,
      mohu se prosím zeptat, proč by se u DPP odvádělo zdravotní pojištění? U DPP se do výše 10.000,- neodvádí. Jestli jste si to nezaměnil/a s DPČ?? Ať nepleteme tazatele...

    • 21. 10. 2020 12:26

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Odpověď najdete výše v mé předchozí odpovědi.
      V prosinci byla odměna z DPP 4.000,- a v lednu po skončení DPP dostala 7.000,- dohromady překročila za prosinec 10.000,-.

      Zákon o veřejném zdravotním pojištění § 5

    • 21. 10. 2020 13:15

      aki (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

      Reagovala jsem na Vaši informaci:
      "A zákon jasně stanoví, že pojištěnec je plátcem pojistného, pokud
      u osoby na DPP úhrn příjmů dosáhl příjmu ve výši částky 3.000,- ."
      S prosincem souhlasím, součtem příjmů se dostane nad 10.000,-, tzn. v prosinci je pojištěný a odvádí ZP, ale nesouhlasím s tím, že se odvádí ZP z DPP nad 3.000,-. Snad si rozumíme :-)

    • 10. 11. 2020 10:52

      stepik (neregistrovaný) 78.156.159.---

      Doporučuji podívat se na tyto stránky, konkrétně na zásadu č. 15 (Příklad 6):

      https://www.dauc.cz/dokument/?modul=li&cislo=280647

      Týká se to teda odvodu zdravotního pojištění, ale myslím, že s odvodem na sociální pojištění to bude podobné. Odvede se pojistné z celkové částky (tj. 11 000 Kč) za měsíc leden 2020. Zaměstnance je nutné zpětně přihlásit a odhlásit na měsíc prosinec 2019.

      Pokud by někdo neměl přístup na tyto stránky, tak pro jistotu tento příklad sem zkopíruji.

      Příklad 6
      DPP byla sjednána na období od 2. 1. 2020 do 30. 6. 2020. s měsíčním příjmem 8 000 Kč. Do měsíce července 2020 byla na základě této dohody zúčtována odměna 4 000 Kč.
      Příjem 8 000 Kč nezakládal v měsících lednu až červnu účast na zdravotním pojištění, zaměstnavatel tohoto zaměstnance u zdravotní pojišťovny nepřihlašoval a pojistné se z dosaženého příjmu neodvádělo. Dodatečně zúčtovaná odměna však ukládá zaměstnavateli tyto povinnosti:
      -
      v posledním kalendářním měsíci trvání této dohody vzniklo zaměstnání, proto musí být osoba jako zaměstnanec na tento měsíc přihlášena u zdravotní pojišťovny s použitím kódů „P“ k datu 1. 6. 2020 a „O“ k datu 30. 6. 2020;
      -
      podat za měsíc červen opravný Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele, na kterém však bude pouze navýšen počet zaměstnanců;
      -
      za měsíc červenec 2020 odvést pojistné z částky vyměřovacího základu 12 000 Kč ve výši 1 620 Kč. Úhradu je zapotřebí provést v rámci hromadné platby nejpozději do 20. 8. 2020, a to již připsáním platby na účet příslušné zdravotní pojišťovny. Při odvodu pojistného se vychází ze zásady, že se sečte příjem z titulu odměny s příjmem zúčtovaným v kalendářním měsíci, ve kterém dohoda skončila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).