Hlavní navigace

Home office - dohoda

  • (neregistrovaný) 77.78.95.---

    27. 10. 2020 14:41

    Dobrý den, prosím o radu. Část zaměstnanců pracuje momentálně z domova. Je nutné s nimi na tuto dobu sepisovat dohodu o home officu? Po skončení nouzového stavu se všichni opět vrátí normálně do práce. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 10. 2020 18:16

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) ---.146.broadband5.iol.cz

      Tzv. home office se provádí na základě dohody (dohoda o práci z domu apod.) mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem podle mezi nimi dohodnutých podmínek (§ 317 zákoníku práce).

      V dohodě je vhodné upravit místo, z kterého bude práce vykonávána, dobu, na kterou se dohoda uzavírá, technické vybavení pracoviště, zajištění bezpečnosti dat, finanční náhradu za používání prostředků a energií zaměstnance, čas, kdy zaměstnanec musí být "přítomen" pro vzájemnou komunikaci atd., atd. Také se nesmí zapomenout na řešení problematiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, neboť zaměstnavatel je odpovědný za její zajištění i na tomto pracovišti (osvětlení, správná židle pro výkon kancelářské práce atd.), včetně jeho technického vybaveni (notebook, mobilní telefon včetně nabiječky atd.). Také by měla být řešena organizace práce - bezpečnostní přestávky, přítomnost rodinných příslušníků při výkonu práce atd.

      Velice důležité je dohodnout způsob řešení úrazu, který může být pracovním úrazem. Opomenuto by též nemělo být řešení provádění kontrolní činnosti. Doporučuji pomocí kontrolních listů a čestného prohlášení zaměstnance, v kterém potvrdí, že podmínky odpovídají tomu, co do kontrolního listu uvedl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).