Hlavní navigace

Podpůrčí doba u nemoci

  • (neregistrovaný) 85.71.228.---

    20. 11. 2020 10:10

    Dobrý den, započítává se do podpůrčí doby u nemoci, která trvá u starobního důchodce 70 dní i prvních 14 dní, které platí zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 11. 2020 10:54

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Prvních 14 dnů nejsou nemocenské dávky, ale je to náhrada mzdy podle zákoníku práce.
      Nemocenská je podle zákona o nemocenském pojištění. Tedy náhrada mzdy se nepočítá.

    • 20. 11. 2020 12:53

      hu (neregistrovaný) ---.228.broadband4.iol.cz

      A pokud zaměstnanec vyčerpe podpůrčí dobu, nastoupí do práce a po 3 dnech onemocní, tak mu zaměstnavatel zaplatí 14 dní náhradu mzdy a OSSZ zaplatí 3 dny nemocenské dávky? Pochopila jsem to správně? Nějak se nám díky covidu sbírají dlouhodobé nemocenské, tak ať v tom mám jasno. A děkuji za odpověď.

    • 20. 11. 2020 21:13

      EvaLi (neregistrovaný) 185.99.69.---

      Zaměstnavatel zaplatí náhradu za nemoc a pokud nemá vyčerpaných 70 dní podpůrčí doby, tak soc zaplatí i ty tři dny nemocenskou. Vy píšete, že je podpůrčí doba vyčerpána, tak jen náhrada od zaměstnavatele a další dny marodí zadarmo. Onemocní-li znovu v prosinci, tak opět jen zaměstnavatel.

    • 21. 11. 2020 8:20

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Opravdu je nárok na náhradu od zaměstnavatele, když není nárok na nemocenské dávky?

      Zákoník práce § 192

      odst.1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada mzdy nebo platu, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).