Hlavní navigace

Cestovní náhrady - zaúčtování

  • 90.176.85.---

    25. 11. 2020 14:38

    Dobrý den,
    prosím o radu, jak správně zaúčtovat vyúčtování cestovního příkazu.
    Zaměstnanci byla vyplacena záloha na služební cestu ve výši 5000 EUR (zaúčtováno 335/211 - účtujeme měsíčním kurzem). Zaměstnance předložil vyúčtování cestovního příkazu (cestovní náhrady = 8000 EUR + náklady na nákup materiálu = 524 EUR). Vznik mu nárok na doplatek, který chce vyplatit v Kč do mzdy. Doplatek do mzdy bude přepočten kurzem ČNB ke dni vyplacení zálohy.

    1. VPD výplata zálohy z pokladny: 335/211 (přepočteno pevným kurzem)
    2. VÚD vyúčtování cestovního příkazu 512/335
    3. VÚD doplatek do mzdy 335/333
    4. VÚD kurzový rozdíl
    Jak správně zaúčtovat?

    Ještě bych měla jeden dotaz. Zálohy účtujeme tak, že je zaměstnanci na pracovní cestu poskytnuta záloha v hotovosti. Pro zjednodušení provádíme účtování tak, že zaúčtujeme vrácení celé zálohy a celkový nárok zaměstnance zaúčtujeme jako poskytnutí doplatku. Lze takto účtovat?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 11. 2020 15:43

      Blanka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      Tak to máte asi zaúčtované chybně , hlavně kurz.
      Podle ustanovení § 184 ZP se v případě, kdy zaměstnanci nebyla na pracovní cestu poskytnuta záloha, se použijí kurzy vyhlášené ČNB a platné v den nástupu na zahraniční pracovní cestu. Při vyúčtování po uskutečnění pracovní cesty, se provede při vyúčtování přepočet kurzem směny poskytnuté měny v zahraničí a kurzy ČNB platnými v den vyplacení zálohy, příp. při neposkytnutí zálohy, kurzem ČNB platným v den nástupu na zahraniční pracovní cestu.
      Při vyúčtování cestovních náhrad, tj. při zjišťování výše nároku zaměstnance na cestovní náhrady, přeplatku nebo doplatku (§ 183 ZP) , který bude se zaměstnancem vypořádáván, se při přepočtu jedné měny na jinou měnu použijí kurzy z dokladu o směně měny, ve které byla zaměstnanci poskytnuta záloha, v zahraničí na jinou měnu a kurzy ČNB platné v den vyplacení zálohy. Pokud záloha poskytnuta nebyla, pak se použijí kurzy ČNB platné v den nástupu na příslušnou pracovní cestu. Pevný kurz používaný v účetnictví k tomuto účelu použít nelze.

      Při účtování o účetním případu uskutečněném v cizí měně se použijí kurzy, jejichž použití připouští zákon o účetnictví, tj. denní kurz, pevný kurz, příp. při nákupu cizí měny i kurz konkrétní banky. Účetní jednotka musí mít ve své vnitřní účetní směrnici použití kurzů popsáno. V případě použití pevného kurzu to může být i pevný roční kurz. Uskutečněním účetního případu je např. nákup cizí měny, výdej zálohy z pokladny, vrácení přeplatku zaměstnancem do pokladny apod. Kurzy používané účetní jednotkou při účtování ale nelze použít v etapě vyúčtování služební cesty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).