Pokud si nahlásil na zdravotní pojišťovnu zahájení činnosti jako OSVČ od 5.12.2020, platí celou výši pojistného za měsíc prosinec, což je 2 352,- Kč. První splatnou zálohu musí zaplatit do 8.1.2021.
Podobně se chová i sociální pojištění. Celou platbu 2 544,- Kč musí zaplatit, ale první platbu musí provést do 31.12.2020.
Kdy bude mít první příjem není důležité.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Chyba v novém systému hlášení: Údaje se mohly dostat k cizím uživatelům
Milion korun navíc na důchod? Babišova vláda mění pravidla penzijního spoření
Stejný obal, menší obsah. Dělají z nás výrobci nenápadným zdražováním hlupáky?
EET: Češi mění názor na jedno z nespornějších opatření posledních let
Konec levných nákupů z Číny. Od července se bude platit clo za každou položku nákupu
Od července přibude zaměstnavatelům registrační problém u navazujícího zaměstnáni
11. 12. 2020 13:29
Dobrý den,
mám dotaz ohledně začínajícího OSVČ a první platby zálohy na zdravotní pojištění.
Začátek OSVČ je 5.12.2020. Do 3.12.2020 byl tento člověk na úřadu práce jako osoba hledající zaměstnání. Takže do 3.12.2020 byl plátcem zdravotního pojištění stát.
Platí stát celý měsíc prosinec 2020 na zdravotní pojištění a nebo jen část měsíce a zbytek měsíce musí platit OSVČ? Pokud by stát i OSVČ zaplatili oba plné zálohy na zdravotní pojištění za prosinec, pak budou tyto zálohy zaplaceny 2x?
Od kdy musí OSVČ začít platit zálohy na zdravotní pojištění? Příjmy bude mít z tohoto podnikání až v měsíci lednu 2021.
Děkuji za odpověď.