Hlavní navigace

Cast roku zamestatnanec, cast roku pausalni dan

  • (neregistrovaný) 37.188.164.---

    26. 12. 2020 12:55

    Dobry den, lamu si hlavu s otazkou, zda je mozne vyuzit pausalni dan, pokud je osoba cast roku zamestnancem v pracovnim pomeru, pote PP ukonci, zahaji podnikani a po zbytek roku je OSVC. Napriklad od ledna do brezna 2021 zamestnanec v pracovnim pomeru, od dubna 2021 zahaji cinnost OSVČ v rezimu pausalni dane.

    Vsude se pise ze podminky se pri zahajeni cinnosti v prubehu roku posuzuji az k tomuto dni, podle meho cteni ZDP ale stejne pri prijmech ze zamestnani i pred zahajeni cinnosti nakonec budu stejne muset podat priznani.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 12. 2020 12:58

      Brabec František (neregistrovaný) 185.63.97.---

      Zdravím, nový § 38lh - k podanému přiznání se nepřihlíží.
      Při staré paušální dani nikde výslovně nestálo, že poplatník není povinen podat přiznání. Asi se to mělo a má rozumět "samo sebou", pokud se v průběhu období nestane nic nečekaného a daň je rovna paušální, není co dalšího zjišťovat.
      Další zdroj zábavy vidím u ročního zúčtování za závislou činnost - lze, nelze?
      To bude ještě drobných zpřesnění.

    • 27. 12. 2020 18:07

      daniwar (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Dobře, nicméně § 38lh podle mého názoru úplně nezajistí, že jde být po část roku zaměstnanec a zbytek roku osvč v paušální dani.

      Důvod, proč to podle mého nejde, ve skrývá v § 7a odst. 1 písm. 1 ZDP kde jsou vyjmenované příjmy, které může poplatník s paušální daní mít, a příjmy zaměstnání v pracovním poměru (závislé činnosti se zálohou daní) tam nejsou. Tuhle podmínku osoba, která byla zaměstnaná v PP, byť třeba jediný den, nesplní, a proto nemůže využít paušální daň.

      Takhle to vidím a byl bych hrozně rád, aby mi to někdo vyvrátil.

    • 28. 12. 2020 10:25

      Emil2 (neregistrovaný) ---.209.broadband3.iol.cz

      Jste v těch § moc daleko. Nejdřív se musíte stát poplatníkem v paušálním režimu. Tím se ovšem nemůžete stát kvůli podmínce v § 2a odst. 2 písm. d) bod. 4.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).