Přesné číslo zákona neznám, ale vycházím z toho, že zaměstnanec je nemocensky pojištěn od prvního dne zaměstnání, kdy vzniká povinnost zaměstnavatele odvádět nemocenské pojištění. Pokud máte jiné informace, že nemá nárok na nemocenskou od prvního dne nástupu do zaměstnání, prosím o informaci od kterého dne vzniká nárok a jak řešit dny za které nárok případně nebude mít.
Děkuji
Nyní jsem zjistila, že je nutné odpracovat alespoň jednu směnu, takže nárok na nemocenskou vzniká v jejím případě až od 5.1.2021. Omlouvám se za předchozí informaci, že má nárok od prvního dne prac. poměru.
Ještě bych si chtěla ujasnit, jak je to v případě, že 1.1. byl pátek a státní svátek...prvním skutečným pracovním dnem je tedy pondělí 4.1. a pokud zaměstnankyně nenastoupí z důvodu karantény do práce a neodpracuje alespoň jeden den, tak nevznikl pracovní poměr nebo v tomto případě ano? Máme měsíční mzdu, tudíž náhrada mzdy za svátek ji nebude ve mzdě účtována. Děkuji za názory.
Záleží na tom, odkdy má nebo bude mít napsanou neschopenku z důvodu karantény. Pokud od 2.1.,pak za 1. 1. dostane poměrnou část mzdy, tím pádem vzniklo pojištění a od 2.1. budete platit náhradu mzdy za nemoc (karanténu),předpokládám, že rozvržení pracovní doby má od pondělí do pátku a tudíž že 1.leden byl její pracovní den, ve kterém by pracovala, nebýt svátku.
Pokud už neschopenku má od dřívějška nebo od 1.1.,pojištění jí u vás nevzniklo.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
1. 1. 2021 19:47
Nová zaměstnankyně má sepsanou smlouvu od 1.1.2021. Nyní jsme se dozvěděli, že z důvodu karantény její a členů rodiny ( Covid 19 ) nebude moci v pondělí 4.1.2021 nastoupit do zaměstnání. Víme, že má nárok na nemocenskou od prvního dne pracovní smlouvy...bude tedy stačit , že obdržíme od lékaře e-neschopenku a od zaměstnavatele obdrží za prvních 14 dní prac. neschopnosti náhradu mzdy? Jsou nutná ještě nějaká potvrzení v takovém to případě?
Předem děkuji za Vaše názory.