Hlavní navigace

Kniha či web na pochopení účetnictví

• (neregistrovaný) 2a00:1028:83a2:----:----:----:----:----

10. 1. 2021 18:56

Dobrý den,
    mám ze školy velmi obecné znalosti o účetnictví, to slovo znalosti je hodně přehnané. Chtěla bych se v tomto oboru něco naučit, ale nemůžu najít nic, co by bylo napsáno normálně, ne jako učebnice z které člověk nic nepochopí.
    Narazila jsem na stránku https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/ucetnictvi/uctova-osnova-%E2%80%93-caste-otazky-a-vybrane-priklady-uc/ kde krásně popisují pro nezkušené jako jsem já, které účty jsou rozvahové, co to znamená, je tam i pár příkladů na pochopení jednotlivých účtů a analytik (účtovou osnovu mám, ale podle názvu jednotlivých účtů kolikrát netuším co se vlastně na ten účet účtuje...)
    Neznáte podobné, ale obsáhlejší stránky, nebo knihu ve které by to bylo psáno pro lidi :-)

Moc děkuji, Markéta

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 1. 2021 19:41

Barbora Polášková (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Dobrý večer, Markéto,
      pochopila jsem, že hledáte informace o finančním účetnictví :) Nevím jestli jsem ta pravá, finanční účetnictví mám pouze vystudované, ale věnuji se pracovně již jen mzdovému účetnictví a personalistice. Avšak třeba vás nasměruji správně.

Záleží hodně co od studia čekáte. Určitě moc fajn jsou časopisy od Anagu, to samé i jejich vyhlášené Abecedy. Pokud potřebujete účetnictví oprášit více a ještě trochu tápete i v základních účtech, pak třeba i nějaký online kurz. Já mám, zase tedy čistě osobní zkušenost, s Orange Academy, kde jsou výborný lektoři snad na vše.

Pokud se finančnímu účetnictví chcete věnovat profesně, pak i z logiky věci, že se jedná o vázanou živnost na kterou je třeba nejen vzdělání, ale i dlouhá praxe, vyplývá, že praxí se naučíte nejlépe a nejvíce. Tedy najít si zaměstnání v účetní kanceláři nebo účetním oddělení nějaké společnosti na juniorských pozicích.

Držím palce, ať se daří.

• 11. 1. 2021 10:29

stana1 (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

Protože v účetnictví praktikuji již skoro půl století, tak už nemám přehled o nových publikacích o účetnictví , eviduji pouze změny v legislativě ze Sbírky zákonů. Dříve pro mne byla pomůckou Sbírka souvztažností vydávaná Svazem účetních - ta by Vám pomohla pochopit, co se na který účet účtuje. Byla to česká pravidla, dnes jsou důležité pouze náplně účtů a to je pro laika neuchopitelné . Pro opravdu profesionály to pak byla kniha (či bible účetních) od Ing. Ryneše Podvojné účetnictví a účetní závěrka. Tato kniha byla povinná i pro auditory. K úplnému pochopení klasického MD/D + tzv. finanční (managerské) účetnictví je potřeba hlavně praxe. Problematika mezd +personalistika (tzv. mzdové účetnictví) je úplně jiná oblast této ekonomické sféry. Hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).