Hlavní navigace

Prohlášení poplatníka - děti

• (neregistrovaný) 193.86.180.---

11. 1. 2021 7:10

Dobrý den, prosím o pomoc při vyplnění prohlášení poplatníka u zaměstnance, který uplatňuje daňové zvýhodnění na dítě jen v ročním zúčtování.
    V roce 2020 neuplatňoval, kolonku s dětmi vyplněnou nemá. Bude uplatňovat v ročním zúčtování.
    V roce 2021 opět nebude uplatňovat měsíčně, až pak v ročním zúčtování v roce 2022.
    Jak by prosím mělo být vyplněno prohlášení r.2020 a prohlášení r.2021.
    Nějak se v tom plácám.
    Moc děkuji.

• 11. 1. 2021 8:42

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Podrobný popis máte v uvedených tiskopisech. Jak v žádosti o zúčtování, tak v prohlášení poplatníka.
      Žádost o roční zúčtování:
      2) v případě, že v souladu s § 38k odst. 7 zákona uplatňujete slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a,c,d,e,f) příp. daňové zvýhodnění dodatečně v rámci žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, pak označte „X“ a pro uplatnění použijte tiskopis Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti na příslušné zdaňovací období a postupujte při vyplnění dle „upozornění“ na str. 2 tohoto tiskopisu MFin 5457

Prohlášení poplatníka na konci tiskopisu:
      Upozornění: V případě, že v souladu s § 38k odst. 7 zákona uplatňujete slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a, c, d, e, f) příp. daňové zvýhodnění dodatečně v rámci žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, pak označte dodatečně uplatněnou slevu na dani (případně daňové zvýhodnění) „XD“ a zároveň uveďte kalendářní měsíce, za které dodatečně uplatňujete (např. 9-12). Kalendářní měsíce neuvádějte u slevy na poplatníka.
      Pro účely dodatečného uplatnění lze použít i nový tiskopis MFin 5457. Nepoužívejte změnovou část, která je určena pouze pro změny, které nastaly
      v průběhu zdaňovacího období, tzn. před žádostí o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění.

• 12. 1. 2021 15:27

prosím (neregistrovaný) 85.135.119.---

Děkuji. Prosím ještě o kontrolu, zda jsem to pochopila srávně:

Do původně vyplněného prohlášení na rok 2020 zaměstnanec vyplní tabulku s dětmi, do poslední kolonky napíše měsíce 1-12 a do nadpisu napíše XD.

Do žádosti o RZ toto dítě uvádět nebudu.

Pochopila jsem to prosím správně?
      Jsem začátečník.
      MOC DĚKUJI!!!

• 13. 1. 2021 18:11

Prosím (neregistrovaný) 85.135.119.---

Prosím Vás, opravdu nikdo neví, jestli to mám správně?
      Omlouvám se, že se znovu ptám, už naposledy.
      Každopádně moc děkuji za případnou odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).