Hlavní navigace

Silniční daň v případě neužití auta

• (neregistrovaný) 85.71.18.---

13. 1. 2021 14:41

Dobrý den,
    nikde nemůžu najít, musím platit silniční daň za auto vložené do podnikání i za ty měsíce, kdy jsem auto nevyužil (tzn. vůbec nevyjelo, žádný kupovaný benzín), nebo pouze za ty měsíce, kdy jsem auto použil dle knihy jízd? V případě, že nemusím, je to vázáno na nějaké odhlášení na dopravním a opětovném přihlášení auta? Děkuji moc za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 1. 2021 10:28

Mimi (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Podle mne musíte. Pokud nejezdíte moc, tak je otázka, zda se nevyplatí platit 25,-Kč za den použití auta (teď nevím,zda je to i u OSVČ nebo jen u zaměstnance). Pokud auto nepoužíváte ten rok vůbec, tak se posílá nulové daňové přiznání a k tomu čestné prohlášení, že jste auto vůbec nepoužil k podnikání.

• 14. 1. 2021 10:37

. (neregistrovaný) 5.181.92.---

Podle mého názoru v případě osobního vozidla nemusíte.

Zákon č. 16/1993 Sb. § 2 Předmět daně
      (1) Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla
      c) používaná
      2. poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů. ..
      + § 8 + § 9

• 15. 1. 2021 16:41

Martin (neregistrovaný) ---.n.cbsn.cz

A jak stát pozná, že jste s autem nejezdil.
      Máte auto, tak musíte platit.
      Že jste nejezdil, to je váš problém.

• 15. 1. 2021 16:51

. (neregistrovaný) 5.181.92.---

Proč by to měl stát poznávat. Doloží při kontrole správnosti výpočtu silniční daně OSVČ/poplatník. Knihou pracovních jízd, doklady o čerpání PHM, ...

• 15. 1. 2021 17:13

xy (neregistrovaný) 46.13.62.---

nejlépe to prokáže při pochybnostech správce daně tím, že nebude mít žádné příjmy ani výdaje za to období.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).