Ne, nedokládáte každým rokem. Pokud druhý rodič má zaměstnavatele, tak doloží potvrzení při prvním uplatnění, pak již nic nedokládá.
Čestným prohlášením se vůbec nedokláda. Zaměstnavatel nemá pro takovyto požadavek oporu v ZDP.
Dokládá se Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění v případě, že druhý poplatník má zaměstnavatele. Toto Potvrzení nemůže čestné prohlášení nahradit.
Co se opakovaného ročního vyžadování Potvrzení týká, tak to řeší ZDP § 38l odst. 5)
Zdravím, léta se to řešilo čestným prohlášením. Nemám rád zbytečné papírování a ještě méně rád se pouštím do GPRD, ale považuji to za nejlepší možnou péči, jak naplnit zákon = "mít vyjádření obou rodičů, než začnu počítat první mzdy".
Zaměstnavatel nemá jak ověřit, zda je druhý rodič zaměstnaný, ani jestli je OSVČ nebo rentiér, ve všem já závislý na povinném informování zaměstnance "o všech změnách".
Doba se posouvá, už se nepotvrzuje každý rok - v zásadě by mělo stačit prohlášení toho zaměstnance, že druhý rodič nemá zaměstnavatele a děti neodečítá. Pokud to nebude pravda a vznikne škoda, je tu teoretická možnost chtít po něm náhradu.
Pokud si dobře pamatuji, každý rok to nebylo snad nikdy, určitě ne v době, kdy studovaly naše děti (přec cca 20 lety). Ale když potvrzení ode mně chce nějaký zaměstnanec pro druhého z rodičů, tak ho samozřejmě nevyhodím, některým mzdovkám se toto těžko vysvětluje. Něco jiného je potvrzení pro OSVČ, to je ke každému DP.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
21. 1. 2021 7:18
Dobrý den.
Prosím poradit - musí být na každý rok nové doložené čest. prohlášení k podpisu manžela/ky na slevu na dani, že neupl. děti i když nastoupil a toto prohlášení má napsané, že ho neuplatňuje od r.2020?
Děkuji.