Hlavní navigace

Jak funguje DPH mezi plátci?

  • (neregistrovaný)

    24. 1. 2021 22:46

    Dobrý den,

    začal jsem si načítat něco o DPH a nerozumím jedné věci. Ve všech článcích se píše, že je se mi vyplatí stát se plátcem DPH, když většina mých odběratelů jsou také plátci DPH. Ale jak to?

    Když jsem teď NEplátcem DPH a fakturuji odběrateli za službu třeba 10 000 Kč. V čem je pro něj ta výhoda, když bych se stal plátcem DPH a fakturoval mu 12 100 Kč?

    Díky za vysvětlení!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 1. 2021 0:18

      marc. (neregistrovaný)

      :-) .... pokusím se za předpokladu, že je fakturace 10tis ať jste či nejste plátce ... Vaše pozice "dodavatel" ad1) neplátce DPH = 10tis je váš příjem ke zdanění ad2) plátce DPH 21% = zaokr. 8.264,- je váš příjem ke zdanění, 1.736,- odvedete FÚ.
      Pozice "odběratel" ad1) fa 10tis.= náklad jeho firmy ad2) 8.264,- jeho náklad a 1.736,- je pohledávka vůči FÚ.
      Nevím, v čem podnikáte ... JEN NAPŘ. pokud máte ve své činnosti málo vstupů..že nenakupujete tolik materiálu,PHM,slu­žeb,aut,strojů atd. a že máte více výstupů (fakturace), tak se Vám až tak moc "nevyplatí" být plátcem. Oproti třeba např. nakupujete za 21%, prodáváte (fakturujete) v sazbě 15% či 10%, tak se plátcovství "vyplatí". Další eventualitou je třeba, že Váš obch. partner "odběratel" n e ch c e až tak moc spolupracovat s neplátcem.
      Je samozřejmě více + či - skutečností. :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).