Na materiál, který přebývá, uděláte příjemku a na ten, který chybí, výdejku.
Rozdíl mezi těmito dvěma doklady se účtuje buď jako manko nebo přebytek.
Manko je do normy (daňové) a nad normu (nedaňové).
Výši manka do normy máme stanovenou podle obratu na účtu materiálu (501) za rok - dáváme 0,2 %.
Protokol ke každé položce nevypisujeme, pokud rozdíl není velký, uvádíme, že k manku došlo manipulací s materiálem, křehkostí apod.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Mělo ulevit od administrativy, v praxi však JMHZ podle firem přináší pravý opak
Ochrana obchodního tajemství se změní. Nový zákon má pomoci hlavně menším firmám
Tepláky na schůzce i tetování. Sítě bouřlivě řeší, kde končí letní dress code
Firmám během léta hrozí problém s novým hlášením. Stačí přitom jediná kontrola
Nikdy jste nic nedlužili, přesto můžete skončit v exekuci. Tento dopis neignorujte
Ode dneška se mění datové schránky. Miliony uživatelů čeká nová adresa
26. 1. 2021 10:37
Dobrý den
V loňském roce jsme začali evidovat příjmy a výdeje materiálu do skladu. Na konci roku jsme udělali inventuru a zjistili jsme rozdíly mezi skutečným stavem a stavem v evidenci. U 84 položek bylo zjištěno, že některé oproti evidenci nadbývají a některé naopak chybí. Částečně se jedná o chybu při odepisování (skladník uvedl jiné číslo materiálu) a celkově nevznikla prakticky žádná škoda.
Jak mohu skutečný stav správně opravit? Dočetl jsem se, že musím vypsat protokol a zdůvodnit, proč k rozdílu došlo. Mám vypisovat ke každé položce? Nemá někdo nějaký vzor? Nějaký jiný nápad?