Hlavní navigace

Hmotný majetek

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    27. 1. 2021 17:01

    Dobrý den, v prosinci 2020 jsme si nechali na zakázku vyrobit kontejner ( materiál od plátce DPH, výroba od neplátce DPH ) v celkové hodnotě po výrobě 62tis. Kč bez DPH, odpočet DPH jsme uplatnili ve výši 100% od plátců DPH ( materiál ), nyní jsem zjistili, že hranice pro DHM se zvyšuje na 80tis. Kč a platí to i pro majetek zakoupený v roce 2020.
    Lze tento majetek dát rovnou do nákladů. V článku o změnách DPH pro rok 2021 jsme vyčetli tuto pasáž, které vůbec nerozumím a jestli bychom Vás mohli poprosit o její vysvětlení, jestli tedy dát majetek rovnou do nákladů.

    "Plátce DPH pořídil v průběhu roku 2020 nový stroj v pořizovací ceně 50 000 Kč bez DPH. Z pořízení uplatnil odpočet DPH ve výši 100 %. Pro účely daně z příjmů se rozhodl využít novely zákona o daních z příjmů a stroj nezařadit jako odpisovaný dlouhodobý majetek, ale účtovat o něm jako o drobném majetku do nákladů. Jak to bude s lhůtou pro úpravu odpočtu DPH?

    Stroj pořízený v roce 2020 se dle přechodných ustanovení a v souladu s § 4 odst. 4 písm. d) bod 1. považuje za dlouhodobý hmotný majetek. Uplatněný odpočet bude podléhat úpravě dle § 78 ZDPH. Lhůta pro úpravu činí 5 let (2020 až 2024)."
    Předem moc děkuji a přeji pěkný den.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).