Z článku Ing. Růženy Klímové (periodikum Pers. a soc.právní kartotéka):
Od 24. 4. 2020 se rozšiřuje ustanovení § 317 odst. 2 OSŘ, kde je uveden taxativní výčet pohledávek, které nelze s ohledem na jejich povahu či účel výplaty postihnout výkonem rozhodnutí, o daňový bonus. Jde o peněžité dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, daňový bonus, z dávek státní sociální podpory příspěvek na bydlení a jednorázově vyplácené dávky státní sociální podpory a pěstounské péče. Schválená změna dopadá především na zaměstnavatele, kteří nesmí od účinnosti zákona při provádění srážek ze mzdy daňový bonus zabavit, a to dle přechodného ustanovení: "Výkon rozhodnutí přikázáním pohledávky z daňového bonusu se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona neprovádí. Soud výkon rozhodnutí přikázáním pohledávky z daňového bonusu i bez návrhu zastaví." Znamená to, že zaměstnavatel od 24. 4. 2020 neprovede exekuci přikázáním jiné peněžité pohledávky na daňový bonus, pokud již sám soudní exekutor exekuci nezastavil. V případě ročního zúčtování, kdy zaměstnanci vznikne roční daňový bonus a současně exekutor vydá exekuci přikázáním jiné peněžité pohledávky na přeplatek z ročního zúčtování daně, je nutné tuto exekuci provést, ovšem bez ročního daňového bonusu.
Děkuji. Prosím, chápu to tedy správně, že i když přijde exekuce na jiné příjmy, daňový bonus zabavit nikdy nesmím?
A přeplatek z ročního zúčtování jen když přijde exekuce na jiné příjmy, jinak ne?
To je pro mě novinka, že se přeplatek nezahrnuje pro výpočet běžné exekuce. Někde je psáno, že ano, někde, že ne.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
28. 1. 2021 5:23
Dobrý den, prosím Vás, pokud zaměstnanci vyjde přeplatek v ročním zúčtování daní a zaměstnanec má exekuce, tento přeplatek se zahrnuje do výpočtu exekuce? Děkuji