Hlavní navigace

Stravenkový paušál a příspěvek z FKSP

 • (neregistrovaný) 84.42.240.---

  1. 2. 2021 11:57

  Dobrý den, prosím o radu ohledně stravenkového paušálu. Do konce roku jsme zaměstnancům poskytovali stravenky ve výši 100 Kč, kde 50 Kč šlo do nákladů firmy, 35 Kč byl příspěvek z Fondu FKSP a 15 Kč si dopláceli zaměstnanci. Může firma přispívat zaměstnancům z fondu FKSP i nadále a do jaké výše aby to zaměstnanci nemuseli zdaňovat a odvádět SP a ZP?
  Např. když by jsme dali, že zaměstnancům poskytneme příspěvek ve výši 130 Kč, kde 72 ,- Kč bude daňově uznatelný náklad firmy a 58 Kč z Fondu FKSP ? Je to takhle možné? Děkuji moc za info.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 2. 2021 11:54

   Monii (neregistrovaný) 109.105.45.---

   Dobrý den, já osobně si po školení myslím že to tak půjde, viz. článek níž s ministerstva financí. Ale uvítám také další názor...

   Státní organizace budou moci svým zaměstnancům částečně hradit peněžní příspěvek na stravování z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou Ministerstvo financí předkládá Legislativní radě vlády. Vyhláška nabyde účinnosti současně se stravenkovým paušálem, který je součástí projednávaného daňového balíčku.

   Příspěvek z FKSP na stravenkový paušál bude moci dosáhnout maximální výše 45 %. Podle dosavadních pravidel si může zaměstnavatel uplatnit jako daňově uznatelný náklad až 55 % ceny jídla nebo poskytnuté stravenky, maximálně však 70 % z hodnoty stravného na pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Zbývající část ceny jídla nebo hodnoty stravenky si sice zaměstnanec doplácí z čisté mzdy, ale na tuto část je umožněno přispět z FKSP. Možnost úhrady příspěvku z FKSP i jeho případnou výši si může každá organizace nastavit ve svých vnitřních pravidlech. I nadále ale tento příspěvek nesmí přesáhnout 45 % příspěvku na stravování.

   „Bude záležet na rozhodnutí každé státní instituce, zda přejde na stravenkový paušál nebo bude svým zaměstnancům zajišťovat stravování dosavadním způsobem. Pokud zvolí peněžní příspěvek, nebude muset platit nesmyslné poplatky za odběr stravenek a zbaví se zbytečného papírování. A odpadnou také problémy s uplatnitelností stravenek v okolí pracoviště, ostatně třetina restaurací je vůbec nebere,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

   Pěkný den

  • 3. 2. 2021 12:13

   mira (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

   Pozor! Já si myslím, že to platí pouze pro státní organizace, ne pro podnikatelskou sféru.
   Podnikatel nemůže vyplatit příspěvek z FKSP z peněžní formě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).