Hlavní navigace

Přehled OSVČ ZP - covid zálohy

  • (neregistrovaný)

    7. 2. 2021 15:34

    Dobrý den, prosím Vás, asi mám nějaký zatmění mozku. Vyplňuji přehled VZP, osvč - vedlejší činnost. Zisk 186.900,- , podle mého mám platit na ZP 12.616,- což vyjde i na řádku 16, ale potom mě tam matou ty covid zálohy, já neměla povinnost platit zálohy v roce 20, ale na přehledu mi je to odečítá jako zaplacené. Je to tak správně? Myslela jsem, že byly pouze odpuštěny zálohy, ale z toho co vydělám přece ZP odvést musím. Nebo se pletu? Na přehledu mi mi tedy na řádku 43 vyšlo že mám platit jen 6.304,-. A z řádku 41a ty covid zálohy smazat nejdou..

    Prosím, nedělal už jste to někdo letos??

    Moc děkuji !!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 2. 2021 17:12

      Brabec František (neregistrovaný)

      Zdravím, nemáte zatmění, celé zdravotní pojištění musí mít nevím proč furt něco extra. Ne daňový základ, ale příjmy minus výdaje, zvýšení zálohy hned od měsíce podání přehledu a ne až od dalšího jako socka .... a přehled ne s prostým odečtením slevy, ale s covid zálohami.
      V přehledu zakřížkujete měsíce, v řádku 16 se spočítá pojistné za "normální" rok, ale za 6 měsíců se Vám v řádku 41a vrátí - čili zaplatíte zhruba půlku.

    • 8. 2. 2021 13:25

      nada (neregistrovaný)

      Pane Brabče, i přestože nebyly zaplaceny žádné zálohy, tak se odečtou jako kdyby se zaplatily?

    • 8. 2. 2021 13:44

      Brabec František (neregistrovaný)

      Proto jsem tolik nadával, jenže není cílem zákonodárců psát zákony tak, aby se jim dalo snadno porozumět, ale aby se vytvářela nová pseudověda a mohli z ní být živi noví pseudovědci.
      Vyrobením přehledu (jinak dle mého velmi zdařilého) s tímto mimozákonným pojmem to dorazili.
      Odečítají se "covid zálohy", ale fakticky to znamená slevu na pojistném. Hlavní činnost má slevu 2352 měsíčně, vedlejší činnost ve výši skutečně vypočteného pojistného.

      Na rovinu - při prvním čtení novely jsem to taky pochopil jako odložení plateb a snížení minimálního základu. Jenže na tom by tratili ti bez minimálního základu i ti s vyšším než minimálním základem. Takže se ulevilo všem.
      To je OK, jen to měli napsat jasněji.

    • 8. 2. 2021 14:25

      Brabec František (neregistrovaný)

      Klíč pro odečtení nezaplacených covid záloh je v § 28c, odst.6 - "záloha, kterou by OSVČ zaplatila (nikoli byla povinna), se považuje za zaplacenou až do výše 2352 Kč"
      Tím si na slevu 0-2352 podle výdělku v roce 2020 sáhnou všichni. Ale až do "testu přehledem" jsem to měl 50 na 50.
      Těch druhých 50 byla u "vedlejší činnosti" záloha vypočtená podle roku 2019, v prvním roce podnikání 0 a to by nebylo spravedlivé.

    • 8. 2. 2021 15:17

      nada (neregistrovaný)

      No pro jistotu jsem volala na VZP a je to skutečně jak říkate, sleva.. U vedlejšáků uměrně pojistným.
      Děkuji za názor:)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).