Hlavní navigace

DE uplatnění DPH, neuplatnění jako výdaj

  • (neregistrovaný)

    9. 2. 2021 16:50

    Dobrý den všem,

    pohledala jsem informace, přečetla diskuze, ale konkrétního stanoviska se nedohledala.
    A ráda bych se poučila.

    Jako OSVČ vedoucí DE, plátce DPH. Pokud si z přijatých faktur, které prokazatelně souvisí s mou ekonomickou činností nárokuji DPH, je povinností uvést tyto výdaje i do daně z příjmu?
    Neřeším otázku, proč by si někdo nechtěl uplatnit výdaje, vycházím z toho, že uplatnit výdaje není povinností. Řeším v tomto ohledu souvislost DPH a daně z příjmu, kterou nevidím, případný dopad kontroly FÚ.

    Předem děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 2. 2021 8:33

      vladík

      Evidence pro účely DPH a DE jsou 2 různé věci...např.můžete být plátce DPH a uplatňovat pro daň z příjmu výdaje%...samoz­řejmě použití pro ekonomickou činnost musíte kontrole prokázat...jak, to je už na vás

    • 11. 2. 2021 16:08

      ki (neregistrovaný)

      Děkuji za reakci. Z odlišných evidencí i vycházím.

      Co se týká uplatnění odpočtu DPH z přijatých plnění- prokázání použití pro ekonomickou činnost není problém.
      Jednoduše řečeno - nakoupíte zboží, uplatníte odpočet DPH, ale tu samou fakturu nezahrnete do výdajů pro daň z příjmu. Domnívám se, že to není problém. Vlastně i zvyšujete základ daně.
      Jen jsem četla příspěvky, kde se k tomu stavělo negativně a já nemohu přijít na důvod proč.

    • 11. 2. 2021 16:14

      . (neregistrovaný)

      OT. Protože někteří takto navyšují své zisky za účelem úvěrového podvodu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).