Hlavní navigace

Příspěvek na životní pojištění - uhrazeno v 1/2021, do daní??

  • (neregistrovaný) 178.21.189.---

    18. 2. 2021 19:14

    Dobrý den,

    každý měsíc zaměstnanci poskytujeme příspěvek na jeho životní pojištění. Předpis účtován ve 12/2020, platba v 1/2021, jde o s.r.o.. Nevím, zda se v daňovém přiznání musí vyloučit prosincový náklad, když uhrazeno bylo v lednu?? V zákoně v §24 odst. 1 písm. p odst. 3 to přesně specifikované není a jinde se mi nedaří to najít... Děkuji za pomoc!

    • 18. 2. 2021 19:22

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      ZDP § 24 nemá písmena. Jen jeden odstavec.

      Kdy uvádíte lednovou platbu ve mzdě zaměstnance? Aby to měl uvedeno ve správném období. Dle mého názoru příspěvek / ".p.l.a.t.b.a. zaměstnavatele" / je osvobozený od daně z příjmu FO jen v případě platby v daném oddobí. Pokud jste například platili příspěvek v lednu 2021, tak nemůže být osvobozený ve mzdě u zaměstnance v roce 2020.

    • 18. 2. 2021 19:38

      Iveta U. (neregistrovaný) 178.21.189.---

      Dobrý den,

      omlouvám se, překlep, mělo to být §6...
      Proúčtováno to mám ve mzdách za prosinec 2020 a platí se to se mzdami a odvody po zpracování mezd, tedy ve mzdách a nákladech 12/2020 a uhrazeno 18.01.2021. Teď jste mě tedy vyděsila, já se bála jestli to mohu nechat v DAP DPPO 2020 a osvobození u zaměstnance mě vůbec nenapadlo... takže jak to má být správně? Příspěvky mají být proúčtovány ve mzdě v tom samém měsíci, ve kterém proběhne i platba?? Děkuji!

    • 18. 2. 2021 19:53

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      Máme to tak nastaveno u všech klientů. Platba 15.ledna = uvedeno v lednové mzdě.
      Jako daňově uznatelný náklad podle toho, co je k příspěvku uvedeno ve směrnici atd. podle § 24 odst. 2) písm. j) bod 5. Pokud by měl mít zaměstnanec nárok na 12 příspěvků za rok ve výši xx, tak v této výši půjdou příspěvky do daňových nákladů. Bez ohledu na to, zda a kdy bylo zaplaceno.

    • 18. 2. 2021 20:13

      Iveta U. (neregistrovaný) 178.21.189.---

      Moc moc děkuji! Ok, my máme v dodatcích k prac. smlouvám, že je nárok od xx, takže v mém případě, co je proúčtováno ve mzdách by mělo být i daňové. Nechám tedy poslat nyní o 1 platbu navíc, aby se mi to srovnalo... U nás to dokonce bylo tak, že zaměstnanec sjednal s pojišťovnou příspěvek zaměstanavatele od 3/2020 a platily se najednou 2 platby v 5/2020... a do mezd jsem to zpětně doplňovala aby to korespondovalo s pojistnou smlouvou. Ve mzdě to tedy měl 3/20, 4/20... Děkuji moc a přeji krásný večer :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).