Tomu rozumím. Já ale končit nechci a zaměstnavatel mě nutí k podepsání dohody. Takže výpověď ze strany zaměstnavatele...přičemž místo se neruší.
Moje zkušenost: pokud mě někde nechtějí, nezůstávám. V případě, že budete skončení dohodu odmítat, vždy si na vás mohou něco najdou a propustí vás i tak. Takto máte při jednání o dohodě určitý prostor pro to, abyste si nějakou odměnu na odchodnou (a za ochotu skončit) vyjednala. Pracovat v atmosféře, kdy za mnou někdo stojí a číhá na moji chybu, neumím a ani nechci.
OT. A co můžete ztratit tím, že před podpisem dohody o ukončení pracovního poměru požádáte zaměstnavatele o mimořádnou odměnu? Něco jako odměnu za práci, kterou jste za ty roky pro něj udělala? Trochu citového vydírání - potřebuje mít nějakou peněžní peřinu na dobu, než Vám přiznají starobní důchod (a to může být i pár měsíců).
Sama nejspíš víte, jak na tom Váš zaměstnavatel je. Zda dře hubou o zem (třeba i kvůli koronaviru), nebo zda jen potřebuje Vaše místo pro nějakého známého. Nebo známou.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
19. 2. 2021 7:15
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s ukončením prac. poměru v případě, že mám již starobní důchod.
V organizaci pracuji 11 let a smlouvu mám na dobu neurčitou. Zaměstanvatel chce, abych pracovní poměr ukončila k 31. 5. 2021 . Moje místo se neruší. Mám nárok nabo ne?
Můžete mně prosím napsat jak to je?
Lidka