Stejně jako u PD rozvržené nerovnoměrně i u konta PD zaměstnavatel stanoví vyrovnávací období, přičemž to, zda se o práci přesčas jednalo nebo jednalo, se pozná, až po jeho uplynutí, kdy zaměstnavatel porovná, kolik zaměstnanec odpracoval a kolik odpracovat měl.
O VO nic nepíšete, stejně jako o obsahu dohody o kratší PD, takže mám za to, že se na váš dotaz nedá relevantně odpovědět.
Jinak zákaz nařizovat práci přesčas zaměstnancům s kratší PD se uplatňuje u všech typů PD, tedy i u konta PD. Podotýkám, že co jako zaměstnavatel nemohu zaměstnanci nařídit, mohu s ním dohodnout a zaměstnanec může svoji vůli projevit i konkludentně.
Vzhledem k tomu, že práce přesčas se pozná až po uplynutí VO, o práci přesčas nelze v jeho průběhu hovořit , protože nevíme, kolik zaměstnanec odpracuje v budoucnu.
Pokud byl sjednán nejenom kratší úvazek, ale i délka směny, nic zaměstnavateli nebrání, aby naplánoval více směn, poté méně a výsledek se zprůměruje.
Zda je zaměstnanci možné nařídit práci v rámci tzv. hodin do úvazku, právní úprava neřeší, resp. nařízení takové práce není zakázáno.
Moc děkuji za odpověď.
Vyrovnávací období je 26 týdnů - leden až červen. Zaměstnanec má sjednaný úvazek 30 hodin týdně - pondělí až pátek 7,00 až 13,30. Takže pracoval na 6 hodin denně. Obává se, že nezvládne pracovat 8 týdnů podle nového rozvrhu směn vyšší počet hodin denně + sobotu "navíc". Přesčas dle všeho nevznikne.
Podle všeho má tedy smůlu a odpracovat ty hodiny dle směn musí. Případně skončit nebo pokud ho lékař uzná praceneschopným.
Pokud má sjednanou směnu od 7.00 do 13.30, tak nemusí souhlasit ani s jiným časem, ani s jinou délkou směny. Ale ta sobota "navíc" být může.
Pokud je poživatelem ID, raději bych mimořádně nechala ověřit jeho zdravotní způsobilost, aby "zrada" nepřišla z jiné strany. Ani zcela zdravý člověk nemusí zvládat pracovat 6 dnů v týdnu, ale na druhou stranu má kratší směnu.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
24. 2. 2021 14:54
Vážení,
prosím o radu: Zaměstnavatel zavedl ve firmě konto pracovní doby. Musí zaměstnanec, pobírající invalidní důchod, pracující na zkrácený úvazek 6 hodin, odpracovat víc jak těch 6 hodin denně, když se na to necítí? Může mu to zaměstnavatel nařídit?
Co vím, tak přesčas zaměstnanci se zkráceným úvazkem nařídit nemůže. Platí to i u kontu pracovní doby?
Děkuji.