Hlavní navigace

Sledování obratu pro DPH

  • 6. 4. 2021 14:01

    Dobré odpoledne,

    chtěl bych Vás poprosit o radu, osoba povinná k dani se stává plátcem, jestliže její obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 000 000 Kč. Prosím, jak se toto sleduje prakticky?

    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 4. 2021 16:26

      Helena (neregistrovaný)

      Obrat se sleduje za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, nikoli za předchozí rok.
      Vymezte si období 12ti měsíců, spočítejte vydané faktury (i ty dosud neuhrazené), připočítejte tržbu v hotovosti, která byla mimo tyto faktury.
      Vyřaďte netuzemská plnění, prodej dlouhodobého majetku-do obratu nepatří.
      Výsledná částka nesmí překročit 1 mil.

    • 6. 4. 2021 17:59

      . (neregistrovaný)

      Zpracovala jsem si tabulku v exelu, kde mám v jednom sloupci měsíc, v druhém částku za měsíc, ve třetím mám "součtovou" buňku, kde se načítávají částky za posledních 12 měsíců.

    • 6. 4. 2021 20:40

      PetrV

      Pokud jsem to správně pochopil, to tedy znamená neustálé sledování. Např. teď se ukončil březen, takže bych sečetl tržby (výnosy) duben 2020-březen 2021, v květnu zase květen 2020-duben 2021, a tak pořád dále.
      Do obratu, jak psala paní výše se započítávají pouze tuzemská plnění, ne úplata za poskytnutí dlouhodobého majetku.
      A u OSVČ počítám i faktury neuhrazené? A toto sleduji i pro OSVČ s paušální daní? Tam také nehraje kalendářní rok žádnou roli?
      Děkuji mnohokrát.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).