Hlavní navigace

Změna podílu spoluvlastnictví nemovitosti

  • (neregistrovaný) 91.245.24.---

    7. 4. 2021 18:07

    Dobrý den,

    jsem vlastníkem 1/8 nemovitosti, byla nabyta dědictvím, další dvě osminy vlastnily sourozenci a zbývající většinovou část obdržela matka. Nyní došlo ke změně podílu tak, že matka již nic nevlastní a svojí část přepsala na jednoho ze sourozenců, tedy teď jsou podíly 2x 1/8 a 1x 3/4. K přepisu, pravědopodobně darováním došlo bez našeho vlastníctví včetně zápisu do katastru. Není nutné o tom informovat nás, jako zbylé vlastníky? A pokud se bude většinový vlastník snažit o prodej nemovitosti bez našeho vědomí, co nám zbývá?
    Předem děkuji za odpověěď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 4. 2021 18:58

      katka2 (neregistrovaný) 90.162.11.---

      Není to nutné. Každý vlastník může prodat jen svůj podíl, tj i ten většinový jen svůj díl a ne vaší osminku.

    • 8. 4. 2021 0:33

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      Zařídila bych si službu typu "Služba sledování změn" (poskytuje Český úřad zeměměřický a katastrální). Je placená, ale cena je hodně nízká v porovnání s hodnotou nemovitostí. Možná jsou i neplacené služby nabízené na netu, ale s těmi nemám zkušenost.
      Na Katastru nemovitostí lze samozřejmě nahlédnou i do "spisu" dané nemovitosti, přímo na založené dokumenty.

    • 8. 4. 2021 8:24

      Martin (neregistrovaný) 109.183.65.---

      Bývalo předkupní právo,
      ale nevím, jestli nebylo náhodou zrušeno.
      Podílový vlastník může prodat jen svůj podíl.

    • 8. 4. 2021 11:35

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      § 1124 v NOZ stále je, nebyl zrušen. Jen se jeho text v polovině loňského roku změnil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).