Hlavní navigace

Daňová/účetní ztráta

  • 10. 4. 2021 13:12

    Dobrý den, naše společnost za rok 2020 skončila ve ztrátě 300.000 Kč. Z minulých let je na účtu nerozdělený zisk ve výši 200.000 Kč, který použiji celý na úhradu ztráty v roce 2020. V DPPO za 2020 bude vykázána ztráta ve výši 300.000 Kč bez ohledu na to, že jsem ji účetně častečně uhradil ze zisků minulých období, je to tak? A mohu si ztrátu v této výši 300.000 Kč potom v dalších letech odečíst ze základu daně a nebo si pak mohu odečíst jenom 100.000 Kč, jelikož 200.000 jsem uhradil ze zisků minulých období? Mám v tom trochu zmatek. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 4. 2021 16:55

      . (neregistrovaný)

      Vámi uváděná ztráta je účetní, nebo daňová? Protože málo u které společnosti je účetní ztráta současně i daňová ztráta. Nemáte svojí účetní, se kterou byste tuto problematiku konzultovali? Daňového poradce? Asi by to bylo zapotřebí.

    • 10. 4. 2021 17:47

      bez přezdívky

      V případě roku 2020 je daňová ztráta shodná s účetní ztrátou. Neměli jsme tam žádné daňově neuznatelné náklady. Jediná věc, která mi není úplně jasná, tak je to, zda když ztrátu uhradím ze zisků z předchozích období, tak zda si v dalších letech můžu snížit základ daně o celou ztrátu, která vznikla v roce 2020 a nebo jenom o tu část, která je neuhrazená? Z logiky věci bych si měl v následujících letech odečíst celou ztrátu roku 2020 bez ohledu na to, že je již částečně uhrazená ze zisků minulých let, je to tak? Děkuji.

    • 10. 4. 2021 18:01

      . (neregistrovaný)

      Logiku v tom nehledejte. V DAP je tabulka pro daňové ztráty, které můžete následující roky uplatnit. Návaznost na to, zda bude .ú.č.e.t.n.í. ztráta pokryta účetním ziskem minulých období, rezervami či zaplacením společníků, není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).