Hlavní navigace

Prodej bytu

  • (neregistrovaný) 93.99.163.---

    26. 4. 2021 11:37

    Dobrý den,
    chtěla jsem Vás poprosit o zodpovězení dotazu. V roce 2018 jsme si s přítelem koupili na hypotéku byt. Kupní cena bytu byla 2.000.000,- Kč. V roce 2019 jsme se rozešli, odstěhovala jsem se a byt přenechala příteli. Vloni jsme uzavřeli dohodu o narovnání. Za id.1/2 bytu dostanu celkem 800.000,- Kč.
    Z toho 500.000,- Kč jsem dostala v roce 2020, zbývajících 300.000,- Kč je rozvrženo do 24 splátek počínaje rokem 2021.
    Prosím Vás, budu mít povinnost podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu?
    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 4. 2021 14:40

      vladík

      Chápu to dobře tak, že jste byla vlastníkem 1/2 bytu pořízeného s přítelem v roce 2018 za 2 000 000 Kč, bydlela jste v něm do roku 2019, a v roce 2020 jste prodala svoji polovinu bývalému příteli za 800 000 Kč ? Potom za rok 2020 podáte daňové přiznání, kde uvedete do příjmu dle § 10 částku 500 000 Kč ( kterou jste v tom roce obdržela ) a do výdajů dáte z vaší 1/2 pořizovací ceny bytu = 1 000 000 Kč částku 500 000 Kč, takže základ daně vám vyjde 0 a daň nebudete platit. Splátky, které obdržíte v letech 2021 a 2022 uvedete v daňových přiznáních za tyto roky a proti nim uplatníte ve stejné výši výdaje z pořizovací ceny ( která je vyšší než částka příjmu za prodej vaší poloviny bytu, proto žádnou daň platit nebute ) . Daňová přiznání podat musíte, u příjmů dle § 10 nemůžete vykázat ztrátu, takže zbývající část pořizovací ceny neuplatníte ve výdajích. Samozřejmě, v přiznáních musíte uvést i své osatní případné příjmy... zaměstnání, podnikání, pronájem...

    • 26. 4. 2021 16:47

      xy (neregistrovaný) 46.13.62.---

      evidentně přítel. ale pokud nevíme, kolika penězi se podílela tazatelka na koupi bytu, tak nelze vůbec odpovědět. 800000 ale určitě ne, když mají hypotéku napůl, leda že by hypo byla jen na cca 400 tisíc celkem.

    • 26. 4. 2021 19:50

      Petr (neregistrovaný) ---.n.cbsn.cz

      Hypotéku budou platit asi oba společně a nerozdílně. Pokud si to v bance neošetří jinak.
      To znamená, pokud přítel přestane platit, tak banka začne uhánět slečnu.
      Ideální by asi bylo byt prodat, hypotéku vyplatit a o zbytek se rozdělit. Za předpokladu, že na počátku dal do toho každý polovinu.

    • 28. 4. 2021 14:09

      Marťa (neregistrovaný) 93.99.163.---

      Dobrý den,
      děkuji Vám za reakce. Omlouvám se za pozdní odpověď. Tak jak mi to napsal pan Vladík, tak mi to řekl i daňový poradce. Že byl byt pořízen na hypotéku nehraje žádnou roli. Do příjmů se uvede příjem obdržený v roce 2020, výdejem bude 1/2 kupní ceny nemovitosti. Závazek hypotéky přešel na bývalého přítele.
      Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).