Váš dotaz je příliš obecný. Co se týče pracovního oděvu a obuvi, jsou jim poskytovány jen jako pracovní oděv a obuv (např. pracovní plášť lékaři, halenka recepční) nebo jako osobní ochranný pracovní prostředek (např. z důvodu mimořádného znečištění)? Co myslíte tím "atd.", např. pracovní rukavice, tedy OOPP?
V případě, že jsou poskytovány jako OOPP, vzor směrnice nalezneta na:
ozppo-neu.cz/wp-content/uploads/2021/04/OOPP_VZOR.pdf
(návrh by měla zpracovat odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik [dříve technik BOZP], pokud ji máte, resp. musíte mít zajištěnu).
V případě, že nejsou poskytovány jako OOPP, bližší informace naleznete na:
http://bozppo-neu.cz/?page_id=1383
Opravuji první odkaz:
http://bozppo-neu.cz/wp-content/uploads/2021/04/OOPP_VZOR.pdf
jsme technické služby, dáváme zaměstnancům 1500,- Kč na oděv a obuv jednou za rok, sami si nakoupí a pak se jim proplatí paragon, zimní bunda se kupuje jednou za dva roky, rukavice, mýdlo a ručník neevidujeme na kartách zaměstnanců, dáváme dle potřeby, byla bych ráda za nějaký vzor směrnice, děkuji
takže jim nekupujete pracovní oděv ani stejnokroj. dáváte jim ošatné.
https://www.pamprofi.cz/33/pracovni-odevy-ve-svetle-judikatury-nejvyssiho-spravniho-soudu-a-ustavniho-soudu-uniqueidmRRWSbk196EZy9EEhbhYd6bpN_MBs1cw7nWsVSTFgNw/
do směrnice si uveďte jak často co a za kolik, a nezapomeňte na odvodové a daňové důsledky
Jak již jsem uvedl ve svém prvním příspěvku, musíte si nejprve rozhodnout, z jakého důvodu zaměstnancům pracovní oděv a obuv poskytujete. Pokud z důvodu ochrany před některým rizikem (např. proti parazitům či plísním), nebo z důvodů, že podléhají mimořádnému opotřebení nebo znečištění, tak se poskytují jako osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP) a je nutné dodržovat s tím související pravidla (§ 104 zákoníku práce a nařízení vlády č. 495/2001 Sb.).
Osobně, z vámi uvedených údajů, se domnívám, že je poskytujete jako OOPP. V tom případě jejich poskytování nemůžete nahradit finančním plněním, jak provádíte. Rukavice, s pravděpodobností hraničící s jistotou, poskytujete jako OOPP. To též platí o zimní bundě. Poskytování mýdla a ručníku je jistě poskytováním mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků (Jejich poskytování můžete nahradit finančním plněním. Jak kontrolnímu orgánu doložíte, že Karel Novák od zaměstnavatele dostal předepsané množství mýdla a dva ručníky ročně?).
Odkaz na vzor směrnice pro poskytování OOPP a a MČDP jsem vám již napsal (http://bozppo-neu.cz/wp-content/uploads/2021/04/OOPP_VZOR.pdf). Uvádíte, že jste technické služby. Předpokládám, že máte zajištěnu odborně způsobilou osobu k zajišťování úkolů v prevenci rizik. Doporučuji tento problém s ní řešit, včetně zda prostředky poskytujete jako OOPP, resp. požadovat po ní zpracování návrhu směrmice, včetně seznamu prostředků, které mají být zaměstnancům poskytovány.
V případě, že prostředky nebudete poskytovat jako OOPP, o čemž podle poskytnutých informací pochybuji, s minimálním obsahem směrnice se můžete seznámit na:
http://bozppo-neu.cz/?page_id=1383
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
29. 4. 2021 8:44
Dobrý den, chtěla bych poprosit, jestli nemáte někdo nějaký vzor směrnic, podle níž zaměstnanci fasují pracovní oděvy, obuv atd. děkuji za odpověď