Hlavní navigace

Výpočet dovolené 2021

  • 2001:1ae9:1058:----:----:----:----:----

    30. 4. 2021 10:50

    Dobrý den velmi prosím o pomoc s upřesněním výpočtu dovolené pro zaměstnankyni:
    nastoupila 1.4.2021 a je těhotná. Dítě se má narodit koncem července 2021. Bohužel nemá nárok na mateřskou dovolenou (nesplňuje podmínku 270 dní za poslení 2 roky).
    Přečetla jsem spoustu návodů ale mám v tom zmatek. Mateřská se má počítat do výkonu práce, ale ona bude nastupovat rovnou na rodičovskou dovolenou s narozením dítěte.
    Bude se posuzovat rodičovská dovolená pouze 800 hodin (20x40) jako odpracovaných hodin. Nebo jak se mám poprat s těmi jakoby 28 týdny mateřské, kterou nebude mít. Moc prosím o nakopnutí. Děkuji a hezký den Miluše

    • 2. 5. 2021 10:43

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Ona nebude mít pracovní neschopnost?
      Zákon o nemocenském pojištění § 57
      Vznik dočasné pracovní neschopnosti
      (1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
      f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

      Jinak platí zákoník práce §216
      (2) Jen do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby nebo dvacetinásobku kratší týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná v témže kalendářním roce z důvodu
      c) čerpání rodičovské dovolené, s výjimkou doby, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,

    • 2. 5. 2021 19:21

      Miluše (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

      Ano přepodkládám, že bude na nemocenské na kterou nastoupí 6.týden před porodem. Jenom nevím jak bude nemocenská dlouhá. Taky jsem zjistila, že si pletu mateřskou dovolenou s PPM. Ona vlastně bude mít mateřskou dovolenou těch 28 týdnů a nebude pobírat PPM a pak nastoupí na rodičovskou dovolenou. Ale rodičovský příspěvek bude pobírat ode dne porodu. Je to tak správně? Do dovolené se jako výkon práce bude započítávat těch 28 týdnů a pak jen dvacetinásobek stanovené týdenní pracovní doby (tj. těch 800?) Jak budu evidovat absenci? Nemoc podle neschopenky nebo jako mateřská?
      Přečetla jsem toho spoustu, ale zřejmě se v tom nedokážu orientovat. Děkuji za Vaši odpovědˇ. Miluše

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).