Nejsem právník, ale myslím si že v žádném případě nemůžete vy nařizovat zaměstnanci kdy smí a nebo nesmí jít k lékař.
Co posuzovat můžete, je nárok na náhradu mzdy.
Při nároku na náhradu mzdy zohledníte bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud nebudete chtít platit náhradu mzdy, budete muset zjišťovat a prokazovat výše uvedené skutečnosti, zejména jestli ošetření bylo co nejblíže pracovišti a zda bylo možné ho provést mimo pracovní dobu.
V případě, že by bylo např. vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, zaplatíte náhradu mzdy jenom za dobu vyšetření v nejbližším zařízení.
Nepíšete o jak časté návštěvy lékaře se jedná a tedy o kolik jde peněz.
Až si porovnáte kolik času a energie budete muset vynaložit na zjišťování a prokazování výše uvedených skutečností, možná raději budete tolerovat návštěvy lékařů jak budou potřebovat zaměstnanci.
Ale právník bude mít třeba jiný názor.
Jenomže ,to začínají spíše využívat neboť lékaře mají třeba 20km a chtějí na to čerpat volno celých 12hodin a placené ,to začíná být problém .Děkuji vám za reakce. Hezký den
já teda nevím, ale i když je nejbližší lékař 20 km, to jdou tam i zpět pěšky, že to trvá 12 hodin? co tak zjistit zda je to nejbližší lékař, jak dlouho cesta trvá tam a zpět a vyžadovat na propustce údaj od lékaře o přesné době ošetření? a zda to bylo opravdu akutní ošetření, které nešlo mimo pracovní dobu?
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
25. 5. 2021 10:08
Dobrý den ,máme ve firmě tři druhy pracovní doby: nepřetržitý provoz ,denní 12-ti hodinové směny a po-pá/8 hod./den.Měli jsme tu léta nastaveno ,že u nepřetržitého provozu a denních 12-ti hodinových směnách chodí zaměstnanci k lékaři ,pokud to jde ve svém volnu.Nyní přišli s tím ,že chtěji k lékaři chodit během pracovní doby.Stáhla jsem si nařízení vlady 590/2006,kde je vysloveně napsáno,že pracovní volno se poskytuje na nebytně nutnou dobu ,bylo-li ..........Nevím ,zda-li můžeme zam-ci určit,že pokud to jde ,aby navštvívil lékaře ve svém volnu.
Moc děkuji za vaše názory a čas ,hezký den