Hlavní navigace

Darovací smlouva nebo smlouva o reklamě?

 • 4. 6. 2021 14:46

  Dobrý den,

  prosím o radu, založil jsem si spolek, budu pořádat jednu akci.
  Pro firmy, které poskytnou sponzorský dar, mám sepsat smlouvu o reklamě nebo darovací smlouvu? Jako laik mám asi takovou představu, že smlouva o reklamě půjde do nákladů a darovací smlouva mimo, ale uplatní se jako odpočet? Je něco výhodnější?

  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 6. 2021 15:23

   vladík

   Smlouva o reklamě- musí tam být nějaké protiplnění, třeba propagace firmy na vaší akci, potom si firma dá nákladů na reklamu,vy ale musíte tento příjem z reklamy zdanit, sponzorský dar je bez protiplnění z vaší strany- firma má nedaňový náklad a pokud splní podmínky v ZDP, může si odečíst v dańovém přiznání, u vás je potom takový příjem osvobozen od daně.

  • 4. 6. 2021 15:36

   xy (neregistrovaný)

   ovšem pokud poskytne firmě protiplnění ať už v možnosti umístění baneru či jinak, nejde o dar, ale reklamu.

  • 5. 6. 2021 8:33

   Marek1

   Děkuji oběma.
   Ještě mi dovolte jeden dotaz, musí být v darovací smlouvě uveden název akce, na kterou se dar poskytuje? Nebo stačí formulace na činnost spolku? Jde mi o to, kdyby se akce posunula na jiný termín, nedejbože zrušila, nebo bych zjistil, že dary přesahují náklady akce, tak mohou zůstat pro činnost spolku nebo se vrací?
   Děkuji

  • 7. 6. 2021 11:01

   vladík

   Pokud činnost toho spolku odpovídá činnostem vyjmenovaným v §20/8 ZDP ( pro odpočet ze základu daně ) potom můžete dar formulovat obecně, že je určen na činnost spolku jako takovou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).