Hlavní navigace

Změna úvazku a dovolená z 2019

  • (neregistrovaný)

    7. 6. 2021 16:23

    Dobrý den, zaměstnanec v 10/2020 změnil úvazek (z 5 dní po 7 hodinách pracoval 3 dny po 7 hodinách. Z roku 2019 má převedeno 16 dní (v 2019 měl úvazek 5 dní po 8 hodinách). Převedenou dovolenou z roku 2019 jsme v 10/2020, kdy došlo ke změně úvazku, přepočítali, ale zaměstnanec teď tuto skutečnost rozporuje, že dovolená z roku 2019 neměla být krácena. Je to správně? Poradíte, prosím? Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2021 16:59

      Líba (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      Nevím, jestli dobře rozumím. Když ke změně došlo v roce 2020, tak jste přepočítávali rok 2020. Při 4 týdnech roční dovolené 18 dnů. Nárok z roku 2019 zůstal nezměněn.

      Možná mu jde o hodiny. Starou dovolenou vyčerpá ve dnech. Až dovolená za rok 2021 je v hodinách.

    • 8. 6. 2021 8:42

      5432 (neregistrovaný) 194.126.232.---

      Dobrý den paní Líbo, my jsme právě dovolenou přepočetli v roce 2020. Jak aktuální pro rok 2020, tak jsme přepočítali i tu převedenou z roku 2019. Zaměstnanec ale až letos při ukončení PP tvrdí, že jsme mu tu z roku 2019 přepočítávat neměli. Že ta mu měla zůstat celá, i když v roce 2020 měnil úvazek. Změnu ze dní na hodiny vůbec neřeší, jde mu o tu starou :(...

    • 8. 6. 2021 8:54

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Podle mne má pravdu zaměstnanec.
      Jestli mu za rok 2019 zůstalo nevyčerpáno 16 dnů, tak v roce 2020 měl k čerpání 16 dnů, případně se 16 dnů mělo převést do roku 2021. Přepočítat se měla dovolené jenom pro rok, kdy došlo ke změně úvazku.

    • 8. 6. 2021 9:14

      5432 (neregistrovaný) 194.126.232.---

      No ale to se přece přepočítá. Přepočítá se zůstatek adekvátně k jeho aktuálnímu úvazku, ne?

    • 8. 6. 2021 9:38

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      ZP § 212
      odst.4) Dochází-li u zaměstnance v průběhu příslušného kalendářního roku ke změně délky stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce jednotlivých období s rozdílnou délkou stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby.

      Přepočítá se pouze ten rok, ve kterém dochází ke změně.
      Jestli v jednom roce měl zaměstnanec nekrácenou pracovní dobu a náleželo mu 20 dnů dovolené, tak si vyčerpal 20 dnů. Pokud si ji nevyčerpal, převedla se do dalšího roku.
      Jestli další rok měl pracovní dobu zkrácenou na polovinu, náleží mu poměrná část dovolené ve výši 10 dnů, ale není možné současně zkrátit i ten zůstatek z roku předchozího.
      To jako kdyby si celou dovolenou v roce 2019 vyčerpal, tak z důvodů změny úvazku v roce 2020 byste mu ji taky zkrátila a chtěla po něm, aby rozdíl vrátil?

    • 8. 6. 2021 10:06

      Jasná (neregistrovaný) ---.228.broadband4.iol.cz

      Taky souhlasím s tím, že zaměstnanec má pravdu. ŘD za rok 2019 jste neměla přepočítávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).