Hlavní navigace

Srážky insolvence

 • (neregistrovaný)

  28. 6. 2021 15:03

  Dobrý den,

  s manželem jsme v insolvenci. Manžel byl v dubnu v karanténě. V dubnové výplatě mu účetní zaplatila pouze dny, co byl manžel v práci, ale pracovní neschopnost s izolačkou ne, prý zapomněla.... Manželovi to doposlali, ale tím, že to šlo na dvakrát, tak se manželovi nestrhla žádný splátka na insolvenci. Proto mu v květnové výplatě strhla insolvenční splátku dvakrát, protože za duben nic neodešlo. Máme dvě děti. Může se toto takhle dělat? Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 6. 2021 15:47

   Kara1 (neregistrovaný)

   No ale tak přece srazila tolik, kolik sraženo být mělo, ne? Za duben dostal peníze bez srážky plus doplacenou náhradu mzdy za nemoc s izolačkou (tedy toto vše dostal, aniž by se mu z toho provedla srážka). Kdyby to bylo hned vypočítané správně, tak by srážka vyšla a dostal by vyplaceno peněz méně.
   Tak to účetní jistě spočítala tak, jaká by mu vyšla za duben srážka, kdyby vše bývala hned spočítala správně - no a tuto částku mu srazila ze mzdy za květen plus normálně vypočítanou srážku za květen.
   Čili předtím dostal peněz celkem více, než dostat měl, a teď zase dostal o to méně.
   Nevím, proč to tak udělala, já bych vypočítala tu srážku a odečetla bych ji hned s těch peněz, které bych mu doposílala (tedy z té dopočítané a doposlané náhrady mzdy za nemoc).

  • 28. 6. 2021 15:55

   blesounka (neregistrovaný)

   Manžel dostal vyplaceno 12.483,- Kč za dny, co byl v práci, následně mu doplatili 11.373,- Kč, což byla nemoc a izolačka, to bylo za duben a v květnu manželovi přišlo 15.165,- Kč, že mu musela insolvenční splátku zdvojnásobit, protože v dubnu nic neodešlo. Čistý příjem bez insolvence by měl 25.568,- Kč.

  • 29. 6. 2021 12:31

   Kara1 (neregistrovaný)

   Dvojnásobek bych chápala v případě, že by měl v Usnesení napsáno, že srážka má činit maximálně nějakou částku. Např. jsem měla u zaměstnance v Usnesení o insolvenci napsáno, že měsíčně se má srazit dle výpočtu, maximálně však 6000 Kč. V takovém případě když vyšlo ke sražení méně, srazilo se mu to, co vyšlo. Když vyšlo ke srážení více, srazilo se mu jen 6000. Tak v takovém případě bych chápala, že srazila dvojnásobek, tj. 6000 za zapomenutý měsíc a 6000 za aktuální měsíc.
   Z Vašich údajů se nedá spočítat, kolik mělo být podle zákona sraženo. Každopádně určitě by to nevyšlo na dvojnásobnou srážku, tedy vypočítat srážku a zdvojnásobit ji. Každý měsíc musí být spočítaný zvlášť, tedy měla spočítat, jaká by byla srážka, kdyby tu náhradu mzdy za nemoc a izolačku nezapomněla zúčtovat. Pak měla srazit tuto vypočítanou (zapomenutou) částku a k tomu srazit částku, vypočítanou z aktuálního měsíce.
   Ať to manžel probere s účetní, jak a proč tak postupovala, určitě mu výpočet vysvětlí.

  • 29. 6. 2021 12:58

   xy (neregistrovaný)

   já to nějak nechápu. víte, že musíte každý měsíc počítat s odvodem na insolvenci. věděli jste, že za duben jste nic neodvedli, dostali jste všechny peníze. tak snad jste museli počítat s tím, že o to víc bude strženo příští měsíc, ne?

  • 29. 6. 2021 23:04

   Aion (neregistrovaný)

   1 měsíc = 1 srážka. Pokud srážka nebyla provedena, ač provedena být měla, je to chyba zaměstnavatele a nelze se dovolávat toho, že někdo měl něco vědět. Vědět měla mzdová účetní, která nese odpovědnost. Být tím zaměstnancem, okamžitě se budu domáhat zjednání nápravy.

  • 30. 6. 2021 12:07

   Kara1 (neregistrovaný)

   Hm, nápravy jaké? Že jakmile mu to nebylo omylem sraženo, už se to nedá napravit jinak, než že tu vypočítanou srážku zaplatí mzdovka insolvenčnímu správci za něj a ty jemu sražené peníze mu vrátit?
   Kdyby mu ty peníze nesrazila, pak by je, podle mých zkušeností, chtěl insolvenční správce po něm doplatit. Ne od zaměstnavatele, ale od něj. Exekutor by to chtěl po zaměstnavateli, ale insolvenční správce si tu splátku vyžádá od dlužníka, aspoň teda takto mi to insolvenční správce říkal. Každý měsíc chce ins.správce posílat výplatní lístek pro kontrolu.
   Ono ale v uvedeném případě jde taky o to, jak to vlastně mzdovka zúčtovala.
   Protože jestli to bylo tak, že v jednom měsíci mu zapomněla zúčtovat náhradu mzdy za nemoc+izolačku a po uplatnění nezabavitelné částky vyšel výpočet takový, že nebylo co srazit, a ty peníze mu fakticky zúčtovala až se mzdou za další měsíc, pak je fakt, že neměla dělat srážku za minulý měsíc, ve kterém mu nevyšla srážka žádná, ale srazit pouze to, co mu v dalším měsíci (kdy měl doplacené peníze) ke srážce skutečně vyšlo.

  • 8. 7. 2021 18:17

   blesounka (neregistrovaný)

   Děkuji Vám moc za odpovědi, bylo by možné se s Vámi spojit soukromě? Potřebovala bych se ještě na něco zeptat. Děkuji moc za ochotu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).