Hlavní navigace

Paušální daň - přihlášení k dani z příjmu? Prosííím

  • 2a00:1028:9943:----:----:----:----:----

    17. 9. 2021 14:12

    Prosím. Začínající OSVČ. Od 15.9. 2021 má oprávnění podnikat.
    1) Chce se přihlásit k paušální dani hned od začátku podnikání, lze?
    2) Musí se i přesto zaregistrovat k dani z příjmu?
    3) Živn. úřad OSVČ nahlásí na VZP a OSSZ, nebo musí sám? Pokud nemusí, zašle sama OSSZ variabilní symbol=číslo pojištěnce?
    Děkuji moc!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 9. 2021 22:15

      Alena K. (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

      Dobrý den,

      dle mého názoru ad 1) již nelze, jelikož § 38lc odst. 2 zákona o daních z příjmů stanoví:
      Poplatník daně z příjmů fyzických osob, který zahajuje činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, po desátém dni rozhodného zdaňovacího období, může oznámení o vstupu do paušálního režimu podat správci daně do dne zahájení této činnosti.

      ad 2) Ano, je nutno se zaregistrovat k dani z příjmů fyzických osob u přílušného správce daně.

      ad 3) Pokud byly na jednotném registračním formuláři zaškrtnuty kolonky týkající se registrace u dalších institucí, pak živnostenský úřad předá dalším institucím potřebné informace a k registraci by mělo dojít. OSSZ by měla následně automaticky zaslat variabilní symbol a informace pro platbu záloh na pojistné.

      Alena K.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).